Design známkou kvality?

6. května 2011 v 22:11 | Dubious cat |  Postřehy
Je pátek, den, na který každý pracující a (střední/základní) školou povinné osoby čekají jako na smilování. Pro mě ale ještě práce neskončila- do neděle je času dost a tak budu i nadále nevěrná svému vlastnímu blogu. ( Ale on mi to odpustí, miláček)
Jelikož jsem za těch pět dní čtení už lecos vypozorovala, rozhodla jsem se zde shrnout mou vlastní teorii o designech blogu. Je pro vás vzhled důležitý?


Tak jako když si vybíráme partnera, i u blogu tvrdíme, že je pro nás důležitý jenom obsah. Je to ale skutečně tak? Neříkáme to jenom proto, že někdo řekl, že je to tak správně? Já sama jsem na designy tak trochu ujetá. Dělám si je sama a práce na nich mě neskutečně baví- nemohla bych mít něco, co mají i ostatní! A taky je střídám. Jsem prostě designová děvka.



Když narazím na nějaký cizí blog, zkouším hned od prvného pohledu uhádnout, o čem je. U některých to není těžké, Hannu Montanu díky její až nechutné popularitě u mládeže ještě poznám, ale co takový velmi profesionální design?
Na blogu se rozšířil trend "hezů blogísků". Ti, kteří si neumí takový design vytvořit sami, si jej "objednávají" u blogerů zabývajících se grafikou. Oproti takovým ten můj vypadá jako zubožený mutantek naložený vmatrixu. Ale i přesto bych si nikdy nenechala design udělat od nikoho

jiného. Nevystihl by totiž mojí osobnost. Ale co když někdo nevyužije ani jedné z těchto možností?
Když s blogem začínáte, máte možnost si vybrat z několika "layoutů" přímo od blogu. Řada blogerů, hlavně těch, kterým na zevnějšku jejich blogu nezáleží, si tedy nějaký vybere a s ním zůstanou až do té doby, kdy je blog omrzí. Což je v pořádku!( abyste si někdo nemyslel, že snad někým pohrdám) Ale je velmi zajímavé, kdo si jaký blog vybírá....

To, co tady teď popíšu není žádná vědecká studie, která musí být nutně pravdivá, je to jenom můj názor, aby bylo jasno.
Za celý týden jse

m se totiž utvrdila v názoru, že z jistého růžového designu, který si můžeme na blogu.cz vybrat, nevychází nic dobrého.
Často jej totiž volí dívky mluvící jazykem zvaným "vypatlátor".

Jakmile zahlédnu v perexu podivnou větnou konstrukci, pokud se to vůbec dá nazvat větami( slečny skutečně rozbíjejí systém našeho
jazyka!), hned jako bych tušila, co mš čeká- růžový design se srdíčkem. Nechci nikoho předem odsuzovat, ale jak se zdá
, tento design je prostě známkou "kvality". Nejčastěji i funkce zvané kopírka.
Dalším ukazatelem obsahu blogu je přezdívka. Jakmile zahlédnu velké množství písmene "Q" či podivné patvary připomínající slova "lovísek" a "MuclinQa", klikám na odkaz jen velice nerada. Obsah takové stránky mi totiž téměř doslova vypaluje oči.
Jaký máte názor vy? Také se setkáváte s "růžovými blogísky"? Narazili jste už někdy na "srdíčkový design" s kvalitním obsahem? Vybrali byste si takový?

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Vendy Vendy | Web | 7. května 2011 v 1:24 | Reagovat

Design oceňuji. Některé jsou opravdu nádherné. Jiné zase vtipné. Některé jednoduché, jiné složité. Některé pastelové, jiné divoce barevné. Ale co oceňuji nejvíc, jsou světlé stránky (pozadí). Černé blogy (tedy černé pozadí) je syce efektní a elegantní a stylové, ale kdo má kruci ta písmenka luštit? A proč si pořád dávat práci se zabarvováním textu, aby byl aspoň trochu k přečtení?
Ale majitelům blogu se to líbi, tak s tím nic nenadělám.
Pro mě není design natolik důležitý, abych podle něho hodnotila blog. Ale může zaujmout, upoutat. Zejména vtipným nápisem, nebo krásným obrazem.
Jestli ten dojem zkazí Vypatlátor, to už je jiná věc. Z takového blogu rychle mizím, a může být sebehezčí (vzhledově).
K tzv.růžovkám - viděla jsem asi dva blogy, které jsou v duchu růžovek, tzn.móda, šminky, styl a něco o sobě, ale jsou celkem dobře vedené, blogerky píšou bez hrubek (!!!), bez vypatlátorů a různých mucínqování a dvojitých w. Takže tyhle holky to zvládají na výbornou!
Myslím, že nastavené layouty na blogu, jako vzory, jsou dobrý nápad - kdo začíná, určitě si neumí poradit s nastavováním.  Já si vzhledy nastavuji sama, ale takové ty parádní layouty taky neumím, spíš se snažím patlat to z nabídkových možností a trochy fantazie...
Layouty od cizích blogerek se mi líbí a některé hodně, ale vzhled si opravdu raději nastavuji sama.

2 Vendy Vendy | 7. května 2011 v 1:25 | Reagovat

P.S. - opravuji slovo syce na slovo sice. To byl úlet a hrubka. Au.

3 Sikar Sikar | 7. května 2011 v 19:21 | Reagovat

A proto mám rád své ještěrky!

ZDa jsem se setkal s růžovostí, co měla myšlenku? těžká otázka... eee... teď nevím

4 m. m. | Web | 7. května 2011 v 20:07 | Reagovat

Tak třeba já za sebe můžu veřejně prohlásit, že obsah a vzhled blogu musí jít spolu ruku v ruce, jinak to prostě nečtu. Sebelepšího spisovatele se nepřiměju denně louskat, když jeho blog vypadá jako by ho navrhoval slepý nebo duševně chorý, stejně jako sebekrásněji udělaný design nezachrání fakt, že blog je o ničem, nemá myšlenku, nemá příběh, náboj, osobnost. Musí to prostě být oboje v pořádku, jinak mě to místo třeba i zaujme, třeba se tam i párkrát vrátím, ale rozhodně se z toho nestane moje "srdcovka".

Střídání designů je v pořádku, taky pořád něco měním. Ostatně blog je jako takové naše zrcadlo - ukazuje, co se nám líbí a v jakém jsme rozpoložení. U nestálých osobností jsou časté změny a věčná nespokojenost zcela běžné - vím to, vidím to na sobě :)

Taky nemám ráda designy, co dělal někdo jiný. Není v nich nic ze mě. I když jsou mnohdy krásné, nepadnou mi. Nevystihují mě. Nějak mému blogu prostě nesedí. A tak se radši spokojím s něčím jednodušším ve vlastní režii. Moje nároky ovšem narůstají, dřív jsem se spokojila s každou patlaninou, jen když to byla moje patlanina, dnes se snažím na sobě pracovat a když se mi něco na mém designu nelíbí, když mi třeba přijde málo profi nebo nedostatečně "můj", snažím se pracovat na svých tvůrčích dovednostech - zatím to totiž zdaleka není žádná sláva - a být prostě lepší designer.

Začínajícím blogerům bych poradila střídmost. Jak jsem začala já? Založila jsem blog a šla studovat CSS. S materiály otevřenými před sebou jsem zkoušela, co ten a ten kód udělá s designem, co se kam čím posouvá atp., až jsem byla schopná udělat nějaký základně koukatelný vzhled. Nešlo mi tehdy o design nebo originalitu, bylo to pouze o té koukatelnosti. A dá se říct, že mi to tak nějak vydrželo dodnes, i teď se snažím hlavně o to, aby byl můj blog dobře čitelný a aby na něm nic nerušilo a nevyčuhovalo.

5 Mami Mami | Web | 7. května 2011 v 21:20 | Reagovat

Desing leccos napoví, nejlépe se mi čtou stránky s osobitým, avšak dobře přehledným rozvržením. Asi bych nikdy nepožádala nikoho cizého, aby mi nastavil suprový a moderní design. Blog je můj prostor se vším všudy i s chybami.

Mimochodem, k mé nové adrese patří i nový vzhled, tak jak se vám líbí?

6 Borůvková Borůvková | Web | 8. května 2011 v 11:17 | Reagovat

Design pro mě moc důležitý není, ale když mi blog opravdu není sympatický díky designu, většinou rychle uteču. No, ani já nejsem dobrá na grafiku, vlastně vůbec.
Pěkný design je známkou snahy... ;)

7 Quesa Quesa | Web | 9. května 2011 v 16:07 | Reagovat

Quesa..ano, písmenko Q ve jméně, ale naprosto jistě nejsem jedna z těch "růžovek" :D
Taky my na designech docela záleží. Napříkal když najedu na blog s příšerným designem, nemůžu si pomoct, ale okamžitě odejdu.
Něco jiného je, když mě design zaujme, jsem schopná na tom blogu pak trávit hodiny :D
Dělání designů, jsem se naučila tak před dvěma měsíci, takže v tom nejsem až takový přeborník, ale snažím se. A doufám, že to můj blog dělá aspoň o něco příjemnějším místem :)
A "růžové blogísky" ? Jakmile na nějaký narazím nebo na psaní ve stylu MocinQy moc tě lovískuju mucQ.., tak co nejrychleji utíkám :D

8 Chloë Noir Chloë Noir | Web | 9. května 2011 v 17:38 | Reagovat

Videla som už veľa pekných dizajnov, voľne k použitiu, ale ja si tiež aksoi neviem predstaviť mať na blogu cudzí obal. Pre mňa je dizajn dôležitý (samozrejme nie tak dôležitý ako obsah), snažím sa, aby zahŕňal to čo mám rada, aby naznačoval, aká som...
Mám rada, keď sú veci podľa mňa. :D
Ale zase samozrejme neodsudzujem blog hneď podľa jeho dizajnu, rovnako, ako neodsudzujem človeka, ktorý sa neoblieka podľa môjho vkusu :D
Popravde...čo sa týka šablonových dizajnov, s tým ružovým sa stretávam pomerne často, ale musím priznať, že nejaký extra autorský (teda autorský aj hej...ak za autorský počítame dvojriadkové články o ničom :D), blog s takýmto dizajnom sa mi ešte nepodarilo objaviť. Najčastejšie som autorské články a začiatky videla asi u prvého dizajnu :D

9 Siwa Siwa | Web | 9. května 2011 v 20:42 | Reagovat

Rozhodně se mi víc líbí na blogu s pěkným designem, ale také koukám na obsah. Design je to, co mě k tomu obsahu přitáhne. Pokud je na blogu něco, co hledám, přečtu si to, a pak se rozhodnu, jestli se tam podívat nebo ne (podle toho, jak na mě celkově blog působí). Jak říkáš, když to bude přezdívka jako Qacenqa apod. nejspíš si pomyslím, že nějaký ten vědecký článek, který jsem četla, zkopírovala. Ale i taková jména můžou být výjimky. Třeba to je recese :D

Vzhled jsem měnila minimálně jednou měsíčně, pak jsem to nechala být a starala se o obsah. Pak jsem se začala učit dělat vlastní "layouty" a už to zase jelo :D a teď zapomínám na obsah. Chjo.

[7]: Na ty patlaniny s "q" atd. nejsem, stejně jako autorka, ale Quesa na mě působí příjemně. Představím si autorku s fantazií, oblibou ve zvláštnostech apod. :D Nevím, jestli jsem se trefila, ale rozhodně se jdu přesvědčit :D

10 uajiii uajiii | Web | 10. května 2011 v 11:02 | Reagovat

Já mám zas rád své modelínové pozadí, je k nezaplacení. Na druhou stranu i to je dost barevné a jednu domu mi tam chodily Růžovky a domnívaly se, že jsem jedna z nich.
A to jsem přitom nikdy nezamucQal!

11 Ivi Werwolfin Ivi Werwolfin | E-mail | Web | 10. května 2011 v 12:03 | Reagovat

Dizajn je síce dôležitý ale nie až tak ako obsah.
Samozrejme sa mi lepšie prelieza stránka, keĎ mi je aj sympatický dizajn a skôr na nej ostanem, keď ma dizajn zaujme. Niekedy vypínam stránky len pre to, že sa mi dizajn nepáči (ale to sa stáva minimálne, to len keď mám zlé dni =D).

12 Ivi Werwolfin Ivi Werwolfin | E-mail | Web | 10. května 2011 v 12:08 | Reagovat

A keď narazím na "růžový blogísek" tak si prečítam jeden článok, niekedy nechám komentár...úprimný komentár, čo si o tom článku myslím (to väčšinou aj keď niekto píše k témam týždňa články, kt. s tým nemajú nič) a odídem, lebo sa bojím, že by som sa nakazila, alebo by mi padol komp. Môj komp je rasista, je zaujatý proti ružovej =DDDDDDDD
No nie všetky ružové sú ružové a existujú aj dobre ružové s kvalitnými článkami. Škoda, že na takú ružovú som narazila len....myslím raz?
Ja uprednostňujem tmavé dizajny, alebo také...také ako mám ja =DDDD

13 Anička číslo dvje, píšící z dračího břicha Anička číslo dvje, píšící z dračího břicha | E-mail | Web | 10. května 2011 v 16:34 | Reagovat

Quasimodo je proti nim hadr.
Pro mě je nejdůležitější přehlednost- když máte pozadí s černými puntíky a s černým textem, zas tak vám to nepomůže. Jinak, mám ráda tvoje designy.

14 hakuka hakuka | Web | 10. května 2011 v 18:51 | Reagovat

Nu, on není hezký design jako hezký design. Jednobarevné pozadí a text alá psací stroj je nuda. Ale koukat pořád na ten zástup elfích krasavic už člověka taky omrzí. Je to možná hezké ale o ničem, protože designer ty designy vyrábí jak na běžící pásu a nic moc do nich nedá. To už budu radši mít před očima vlastní nedodělky, než aby na mě na vlastním blogu civěla nějaká elfí nádhera s prázdným pohledem, ale kvalitně vyvedená. :-)
A chudinečku růžovou barvu lituju. Taková je to barva hezká a optimistická a ten zástup vypatlaných nádher si z ní udělá symbol. Chudinečka barvička. :-P

15 Kariii x) Kariii x) | 10. května 2011 v 21:36 | Reagovat

Yop a to hodně x)

16 Karushka Karushka | Web | 10. května 2011 v 21:43 | Reagovat

No... Určitě bych si nevybrala zářivě růžový design složený z třpytivých a blískavých gifů, který přímo bije do očí... Nicméně proti růžové nic nemám, když je v kombinaci s černou nebo hnědou a proti srdíčkům taky ne. Když vytvářím design, tak tam klidmě pár těch srdíček šoupnu.

17 Krasivija Krasivija | Web | 10. května 2011 v 21:46 | Reagovat

To já is delám desidny sama. Považuju totiž svůj vlastní vkus za svatý, protože je můj. A také moje uměění. I když to někdy vypadá hrozně, stejně se nektšří lidi na můj blog rádi vrací.

18 johny(killer) johny(killer) | Web | 10. května 2011 v 21:48 | Reagovat

Tak to ja mám ešte základný vzhľad, ktorý som si vybral pri zakladaní webu, ale myslím si, že by mu malá zmena pomohla. Asi urobím pozadie na titulku (kde je názov blogu), kde bude vyfotený zástup autobusov a trolejbusov, ktoré sú najtypickejšie pre moje virtuálne mesto ;-)

Jo a ešte jeden názor na vzhľad - podľa mňa pekný vzhľad väčšinou nie je zárukou kvalitného obsahu webu. Skôr si myslím, že "škaredník" s možno ešte základným vzhľadom má oveľa kvalitnejší obsah, ako tie "růžovky" Ako príklad môžem uviesť blog môjho kamaráta: stareradia.blog.cz

Ináč terajšia téma týždňa (Moje mesto) sa mi veľmi páči, asi na ňu niečo vyplodím :D

19 csfdkofein csfdkofein | Web | 10. května 2011 v 22:16 | Reagovat

Mám rád prehľadnosť, jednoduchosť a preto si každý kvalitný a nechaotický design nadmieru cením ;-)

20 Cappuccino Cappuccino | Web | 10. května 2011 v 22:17 | Reagovat

V neprehľadnom a rozbordelovanom priestore sa predsa nedá cítiť príjemne. Je to rovnaké ako v realite.

21 Ivy Ivy | E-mail | Web | 10. května 2011 v 22:36 | Reagovat

Na designu určitě záleží. Mám ráda minimalismus, takže na přeprácaných stránkách se mi moc nelíbí, nehledě na to, že se často dlouho načítají. Spousta lidí také pořád dělá tu hloupost, že si nastaví jako pozadí textu obrázek a pak je text skoro nečitelný.
Design by neměl odvádět pozornost od obsahu, naopak ;)

22 Nika Nika | Web | 10. května 2011 v 22:39 | Reagovat

já si design nejradši vyrábím sama, jenže nejsem žádný grafik a -logicky- je to znát.
objednávání layoutů se snažím vyhýbat. provozovatel pochopitelně potřebuje slyšet, co bychom si tak představovali, a to kdybych věděla, tak si to už mohu vyrobit sama... ovšem občas podlehnu, pokud se mi vysloveně líbí nějaký "free layout"

23 Labanda © Labanda © | Web | 10. května 2011 v 22:46 | Reagovat

tvé designy jsou origynální a nenapodobitelné ;-) :-)

24 Dragell Dragell | Web | 10. května 2011 v 23:10 | Reagovat

Já si tvořím designy sama, dělám si je přesně tak, jak to cítím, jak potřebuji pro rozložení stránek a už i ony by mne měly nějak představit, čehož by cizí designy dosáhly hůře.
Jinak rozhodla jsem se pomoci i ostatním - nejenže je u mě návod na lehký, ale pěkný design, ale taktéž mám stránku věnovanou těm línějším a méně zručným. Né každý se odváží něco grafického stvořit :)

A jelikož je hodně hodin, pravděpodobně tento celý komentář pozbývá smyslu, tak se nesmějte :D

25 Aleee Aleee | Web | 11. května 2011 v 14:02 | Reagovat

Design je pro mě dalším poznávacím znamením blogera. Je důležitý možná stejně jako obsah. A úvaha nad tím, že jde s obsahem ruku v ruce, podle mě není vůbec od věci. Já mám svůj design vcelku jednoduchý, ale hlavně vytvořený svou osobou, což je pro mě důležité. Ale jinak jsem spíše designová konzerva - mám raději, když někam chodím pravidelně, stejný design. Utvrdí mě v tom, že jsem správně...

26 Tajemná Temnota Tajemná Temnota | E-mail | Web | 11. května 2011 v 17:32 | Reagovat

Myslím, že záleží hlavně na obsahu. Ale design by měl obsahu odpovídat a hlavně by se měl líbit autorovi ;-).

27 Bastett Bastett | Web | 11. května 2011 v 18:57 | Reagovat

Designy hýbou světem! :D Bohužel, někdy jsou pro autora mnohem důležitější než jeho gramatika a tady je kámen úrazu.
V případě, že máte dokonalý design vlastní výroby ale jste schopní mýt doma tři počítače anebo bít ve škole, dochází k rychlému úprku čtenářů. Tedy alespoň těch více češtinu milujících.

Přiznávám, že jednu dobu jsem měla design od Blanch, byl krásný, ale... Neseděl mi. Tak jsem svůj blog oblékla do své zamilované halenky. Neboli, v záhlaví, které je umístěno vedle menu, se objevila má fotka. Stránka se stala bílou /"Page" wirst wiess /nebo snad wird?// a okraje jsem polepila "viktoriánskou tapetou". A hned se tam cítím víc doma.

28 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 12. května 2011 v 13:21 | Reagovat

[27]: hehe, mýt tři počítače klidně může, ale koho by doma bavilo pořád mýt dokola tři počítače.. :D a jestli někoho bije ve škole, taky je to možnost :D

29 Bastett Bastett | Web | 12. května 2011 v 16:00 | Reagovat

[28]: Však víš jak jsem to myslela :D Bohužel se mi nepodařilo dát dostatečný kontext :)

30 YumeOokami YumeOokami | Web | 14. května 2011 v 14:35 | Reagovat

Jakmile má blog neuspořádaný design, zavírám ho. Taky jsem na to ujetá :D profesní nemoc

31 Terra Terra | Web | 23. července 2011 v 21:21 | Reagovat

Já nevím, mě nezáleží na designu, protože ho nemám zrovna nejlepší, ale neměnila bych ho. Nanejvýš pár úprav.
Taky nesnáším když má někdo ve jméně Q. Sice ho mám na blogu mikulovatereza.blog.cz taky, ale to snad nic neznamená, nebo jo?
Ps. Nejvíc jsem spokojená s přezdívkou Terra, protože ji mám už od začátku blogování a za nic na světě bych ji nevyměnila. A v žádném případě za celorůžový blog.:D:D

32 Kroketa Kroketa | Web | 24. srpna 2011 v 9:50 | Reagovat

na designu samozřejmě záleží :)
je jasný,že když je pěkný design,tak se na blogu cítím "útulněji",ale rozhodně je mnohem důležitější obsah toho blogu.takže když je nějaký blog,na kterém si ráda čtu a nemá moc dobrý design,tak mi to vůbec nevadí.Sama grafiku neumím,takže chápu,když se někdo pokusí sám si něco vytvořit nebo si nechá šablonu.Já jsme si design objednala,nejsem s ním nějak extra spokojená :D ale pořád lepší než nějaká šablona...teď už ale přemejšlím,že bych mohla zkusit něco sama (sakriš ale to by dopadlo hodně blbě :D)

33 Princess of stupidos Princess of stupidos | Web | 24. srpna 2011 v 10:02 | Reagovat

Design mi pomůže zůstat na blogu. Když se mi nějaký nelíbí, jdu pryč... Můj deign jssem si dělala sama a není to nic moc... Je to totiž jen přechodné období...

P.S.: Na začátku jsem si vybrala design Silhouette...

34 Anne Anne | E-mail | Web | 3. srpna 2012 v 1:25 | Reagovat

Já osobně si dávám záležet hlavně na čitelnosti a přehlednosti, i když nápadné logo a pěkné pozadí si neodpustím :-) Snažím se mít všechno barevně ladící, dostatečně kontrastní text, aby pozadí zbytečně neodtahovalo pozornost...snažím se mít blog nějakým způsobem útulný

35 wikien wikien | E-mail | Web | 22. dubna 2013 v 11:09 | Reagovat

Design pro mě není povinností, pokud bloger skvěle píše. Design mnohé vylepší. Lépe se to pak čte a na blogu je příjemněji. Já ale blog podle designu neodsuzuju (nesuď knihu podle obalu). Podle mě je ideální úplně obyčejný design, který si ale uděláme sami a nebudem si vybírat ze základní nabídky. Ne každý ale umí pracovat s Photo Filtrem a podobnými programy (já zrovna nejsem ten případ, ale vím, že většina lidí to prostě neumí). Musím říct, že i v obyčejném malování se dají dělat dobré designy. Někdy stačí přidat pár obrázků, napsat o sobě, o blogu, nebo jen název a design je na světě.
Když bloger píše dobře, tak je mi design s prominutím u pr*ele.

36 wikien wikien | E-mail | Web | 22. dubna 2013 v 11:11 | Reagovat

[28]: mýt :DD sorry, ale z tohohle fakt nemůžu, jedna věc je někde zapomenout čárku a jedna věc je prohodit i/y :DD já vim, češtinářka prudí, ale já to tak nemohla nechat :DDDDDDDDDDD

37 Jitka Jitka | E-mail | Web | 20. ledna 2015 v 15:14 | Reagovat

Co se týče designu, zakládám si na něm, ale současně se dívám i na kvalitu přípravku. Přírodní kosmetika BioAroma mě uspokojuje po obou stránkách http://www.bioaromakosmetika.cz/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama