Kdo jsme my aneb rozhovor s Cirrat!

5. května 2011 v 22:45 | Dubious cat |  Rozhovory


Než se zde začnou objevovat rozhovory s blogery vám (ne)známými, dovolujeme si začít lovit z vlastních řad. Možná jste už o nás slyšeli, možná chodíte na naše blogy (proto se nejedná o klasický duchaplný rozhovor), ale určitě o nás nevíte to nejdůležitější. Totiž nic (ne)zajímavého.

První dámou v pořadí je dlouhovlasá a námi velmi oblíbená Cirrat, která měla nedávno dvouleté výročí svatby...
1) Lebka s blonďatou parukou- takto tě vídáme na avataru na tvém blogu i na diskuzním fóru Taverna, proč si žena skrytá pod přezdívkou Cirrat dala zrovna takovéto poznávací znamení? Jaký význam má tvá přezdívka?
Lebka v šátku je můj standardní avatar všude - tuhle fotku jsem pořídila u stánku s doplňky na výstavě Motocykl 2007 v Praze. Od té doby je to má vizitka všude. S výjimkou dříve založených účtů, ke kterým jsem se od té doby nevrátila.
Těžko říct, jestli má moje přezdívka nějaký význam sama o sobě, tedy kromě toho, že je to takový můj malý trademark. Je to anagram všech přezdívek, které jsem nasbírala v prváku na gymplu a na internetu se (s výjimkou jedné arabské ropné společnosti) Cirrat objevuje sama o sobě už od roku 2000. Přezdívku mám ovšem ještě o pár let déle.

2) Má paní Citrátová ráda citrusy, či je snad dokonce pěstuje?
Paní Citrátová některé citrusy miluje a je to o ní známo. Předně, čaj má být černý, silný, slazený a s velkým kusem citrónu. Mandarinky byly stvořeny pro potěchu lidstva, pomeranče jsou mňam, grepfruity jsou zábavné, kumkvaty k popukání a pomelo prostě nechápu...
Pěstovala bych citrusy ráda, v současné době se ale chystáme na stěhování a nejsem si jistá kde a za jakých podmínek pro pěstování rostlin skončíme (a kdy), proto jsou citrusy zatím pouze v plánu.

3) Tohle je tvůj první rozhovor, jaké otázky by jsi ode mě chtěla dostat a proč?:)
Nechám se překvapit, protože v tomhle případě je kladení otázek Tvoje práce. ;-)

4) Máš blog, facebook i internetové galerie na fotky, kde se o tobě nachází určité informace a každý ví, jak vypadáš. Nelituješ svého rozhodnutí, že jsi tak trochu ztratila anonymitu?
Anonymita je v dnešní době strašně relativní pojem a začali jsme ji ztrácet daleko dřív, než se internet vůbec objevil na scéně. Takový telefonní seznam, to byla panečku věc, podle které se dalo dobře stopovat. Ona je doteď, ale co s nima, když si skoro každý umí najít Zlaté stránky online...
Dávám si pozor, aby se na vysloveně veřejných místech neobjevovala má adresa bydliště nebo telefonní číslo, ale jinak to neřeším. Nemám nějaký pocit ztráty soukromí, hlavně taky proto, že si dávám pozor, co pustím ven, i když to tak možná nevypadá.
Akorát bych tady chtěla upozornit na jednu věc: v poslední době si mě začínají na FB přidávat do kontaktů lidé, kteří jsou pravděpodobně z Blog.cz, aniž by mi k tomu cokoli napsali nebo uvedli přezdívku, pod kterou je znám. Takových pozvánek si prostě nevšímám, protože to považuji za nezdvořilé. Možná už začínám patřit do kategorie "stará škola", ale napsat "Ahoj, známe se z Blog.cz a mám tam přezdívku XYZ" zas nezabere tolik času a já pak nemusím psát dvaceti známým, odkud se sakra to které jméno vynořilo...

5) Kdybys začínala znovu a nechtěla vystupovat jako Cirrat, ale jako úplně jiná osobnost, kým bys byla a jak by ses chovala?
O-hó! To je pro mě otázka tak trochu nepodstatná. Proč? Já jsem se sebou vcelku spokojená a Cirrat Veřejná se od Cirrat Soukromé liší jen minimálně. Na chvíli jsem zauvažovala, jestli bych třeba nechtěla být míň impulzivní, ustaraná a cholerická, ale to bych nebyla já...

6) My dvě jsme se již nedávno setkaly a bylo to setkání opravdu milé. Máš nějaké další zkušenosti s potkáváním (ne)známých internetových přátel?
No jéje. Nedávno to bylo téma týdne, ne? Toho jsem se zrovna účastnila... Já jsem strašlivě zvědavý tvor - nejhorší, co mi kdo může udělat je říct, že má pro mě překvapení nebo že mi pak řekne něco zajímavého. To jsou pak učiněná muka! A úplně stejně jsem zvědavá na lidi - jaký je ten člověk? jak mluví? jak se chová? jaká má gesta? historky? Zvědavost hýbe Citrátovou.

7) Nebála ses někdy, že by ti někdo při setkání mohl ublížit, když jsi byla mladší?
A víš, že mě to ani nikdy nenapadlo? Jasně, nedávala jsem si rande za měsíčku u přehrady, ale většinou jsme se poflakovali někde v centru Prahy a pokecávali. A druhá strana to vždycky vzala stejně tak.

8) Nedávno jsi měla dvouleté výročí svatby. Jak ses potkala se svým manželem? Prozradíš nám na něj něco zajímavého?
Manžel hrával v kapele mého dlouholetého kamaráda (no, teď nějak to bude 15 let, co toho kamaráda znám), a když se ženil další společný kamarád, zakecali jsme se na jeho svatbě. Bavili jsme se o muzice, o psaní a dalších věcech, a když jsem se pak rozešla se svým tehdejším přítelem, potkali jsme se na dalším koncertě jejich kapely v Pardubicích. Shodou okolností to měla být oslava mých pětadvacátých narozenin, dorazil jen jeden kamarád z Brna a má sestra se slitovala a jela se mnou, dokonce i pardubická kamarádka, u které jsme tenkrát měli přespat, jela místo toho na tah po pražských barech - ale nechala mi klíče. No a při odchodu z toho koncertu jsem šla kolem kapely, ukazovala jsem na jednoho po druhým a povídám "Tebe bych ráda viděla, tebe bych taky ráda viděla, i tebe bych ráda viděla..." a on mi skočil do řeči a povídá "No tak mi dej na sebe číslo." A bylo vymalováno.
Hmm, definuj něco zajímavého... Má rád masožravky, mléčnou čokoládu a nugát, které je schopný vdechovat neuvěřitelnou rychlostí, aniž by se to nějak odrazilo na jeho postavě, a má smysl pro humor kolikrát tak suchý, až se z něj práší...

9) Teď o tvém blogu - jak bys shrnula celý jeho obsah, kdybys chtěla někoho zajímavého nalákat?
Ho. No, řekla bych mu, že kdyby ho to zajímalo, mám blog na té a té adrese :-)
Můj blog je totiž taková všehochuť - jsou tam moje historky, cizí historky, moje vztekání se nebo filozofování na různá témata, hlody nebo obrázky, co mi připadaly vtipné... Prostě je to takový chronologický "komentníček" mého života - netuším, jak se láká na blog.

10) Jaké blogy nejčastěji vyhledáváš, máš nějakého vyloženě oblíbeného blogera?
Drtivá většina blogů, které sleduju (kolikrát jako mlčící čtoucí), jsou o lidech. O jejich zážitcích, historkách, přemýšlení, pozastavení nad životem a podobně. To mě zajímá nejvíc - jací lidé jsou... Jak jsem psala, když otevřete encyklopedii, měla by být u hesla "zvědavost" moje fotka...

11) Jsem si jistá, že moudrá žena jako ty toho už hodně přečetla ( A ještě přečte), jaký druh literatury či autory preferuješ? Píšeš sama v jejich žánru?
Upřímně, mám po krk "příběhů o problémech běžného člověka (nebo neběžného, který je stejně nakonec běžný)" - to si zažívám v podstatě denně sama, nač o tom ještě číst? Proto mě neinspirují příběhy autorů jako je třeba pan Viewegh a jen tak po nich nešáhnu.
Miluju hlavně věci s prvky fantasy a sci-fi, i když taky ne všechny, záleží na autorech. Běžný svět je pro mě omezený a často utíkám tam, kde stačí jen silná vůle nebo dost technických znalostí k tomu, aby šlo prakticky cokoliv, nezdráhám se ani brakovek, kde je jedna mrtvola na stránku málo.
Další moje oblíbené téma jsou kritické situace a katastrofy, které lidi vybičují k extrémním činům a výkonům, ať už skončí dobře nebo špatně. A pak historické romány - silná věc je třeba Poslední rytíř dánský od Thit Jensenové. Pokud se někomu tuhle knihu povede sehnat, rozhodně se má na co těšit...
"Psát v žánru" je zajímavá formulace. Mé věci mají většinou prvky fantasy, protože já a technika, to nejde tak úplně nejlíp dohromady, jinak se snažím, abych i do krátkých záležitostí narvala dostatek energie a napětí, což jsou věci, které u povídek a příběhů sama vyhledávám.

12) Účast na čtení článků k Tématu týdne jsi přislíbila sama dobrovolně, co tě k tomu vedlo?
Líbí se mi myšlenka, že jsou články, které někoho zaujaly, zviditelněné a líbil se mi výběr na Srdci blogu. Vzhledem k tomu, že jsem o to nechtěla přijít a že to navrhl někdo, koho znám, nebylo nad čím přemýšlet. Raději budu něco dělat, než abych pindala, že se všechno ruší...

13) Myslíš si, že je reálná šance, že autoři článků na nás začnou brát ohledy a budou psát kvalitně?
Tak teď jsem propukla v hurónský smích. Lidé jsou obecně vzato sobecká smečka vlkovcí, které následují stádo a slabšího nebo odlišného jedince na místě roztrhají, hlavně když nemusí moc přemýšlet, a ti, co myslí vlastní hlavou, jsou bolestivě malá elita. To se na TT rozhodně odráží - hlavně tam něco napsat, za každou cenu. Ale pokud tenhle blog (tema.blog.cz) inspiruje alespoň jednoho autora k tomu, aby začal psát pořádně, svůj účel splnil.

14) Jak budeš postupovat při hodnocení- jaké články tě pravděpodobně zaujmou?
Zaujmou mě rozhodně články, které budou mít hlavu a patu, vyjádří nějaký konkrétní názor a budou "vo něčom". Budu postupovat velmi jednoduše - sednu si k počítači a postupně projdu všechny články, co budou na dané téma týdne napsané. Zajímavé kousky z obou konců spektra si uložím do záložek a pak dám dohromady článek. Nic originálnějšího mě nenapadá :-)

15) Jsi iniciátorkou "Šedého projektu", mohla bys stručně popsat, o co jde?
Šedý projekt je momentálně vznikající stránka propojená s fórem, která by ideálně měla sloužit jako setkávací místo blogů a osobních stránek bez ohledu na servery a domény, na kterých běží. Cílem je vytvořit volné společenství lidí, kteří rádi přispívají na své stránky a mají pocit, že mají ostatním co říci - taková širší obdoba původní myšlenky Autorského Klubu v tom smyslu, že blogů a osobních stránek je spousta a kdo v tom má hledat ty, které za něco stojí.
V tuhle chvíli je projekt v tajemné fázi a v rukách programátora, tým se pomalinku dává dohromady a ještě pořád tak docela nevěřím tomu, že jsem se do něčeho takového pustila. Uvidíme, jak se bude celá věc vyvíjet dál...


Přeji ti pevné nervy a nepochroumanou psychiku, až se dáš do práce, moc děkuji za rozhovor :)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mami Mami | Web | 5. května 2011 v 23:35 | Reagovat

Svoji předchozí skepsi beru zpět, TT je v dobrých rukou.

Perfektní rozhovor.

2 Sikar Sikar | Web | 6. května 2011 v 9:08 | Reagovat

Citrátová vivat!

3 m. m. | Web | 7. května 2011 v 20:17 | Reagovat

Souhlasím, perfektně rozhovor, co nemá chybu. O Šedém projektu jsem v poslední době docela přemýšlela - že už jsem o něm dlouho neslyšela a jestlipak je ještě "in progress". Takže tímto děkuji za zodpovězení mé nepoložené otázky :) A držím palce tady s tím. Kdybyste tu a tam potřebovali píchnout, ráda se přidám. Ale nějak pravidelně bych to dělat nemohla, mě to čtení článků strašně vytáčí, jsem alergická na debilní lidi, co TT zneužívají, kopírují atp.

4 Dubious cat Dubious cat | Web | 7. května 2011 v 21:32 | Reagovat

[3]: Děkujeme:) Tu alergii chápu, naštěstí mám od doktorky předepsaný Claritine, takže to zvládám:)  Určitě kdybys chtěla sem tam přispět "článkově", budeme rádi:)

5 uajiii uajiii | Web | 8. května 2011 v 17:33 | Reagovat

Tý jo Cirrat! Tobě to na té fotce sluší! Jsem unešen!

6 Dubious cat Dubious cat | Web | 9. května 2011 v 0:56 | Reagovat

[5]: Cirrat to sluší nejen na fotkách:)
Bacha,abys neskončil jako É...:D

7 uajiii uajiii | Web | 9. května 2011 v 17:13 | Reagovat

[6]: Jak dopadl?

8 Dubious cat Dubious cat | Web | 9. května 2011 v 17:17 | Reagovat

[7]: byl doslova unešen podivnými existencemi:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama