Opět se řeší výběr témat k TT

18. května 2011 v 16:12 | Dubious cat +Edith Holá |  Zajímavé příspěvky k TT
Tento blog je demokratickým místem, což znamená, že nejenže ho vedou lidé (ano skutečně nejsme matrixoví agenti), ale také lidé se na jeho chodu mohou podílet. Máme za sebou již druhý "výběr" a snad nemusím ani připomínat, že už i tady se ozývají nespokojené hlasy kritizující návrhy témat v anketě. Řeknu vám to asi takhle- mě (ani nikoho z ostatních z týmu) tím stejně nenaštvete a dokud vaši stížnost nebudou provázet perfektní náměty, můžete si .. no však víte. Nadávat umí každý, a proto jsem ráda, že v blogové komunitě existují "Glóbusová místa"( tam, kde je svět v pořádku), kterým velí empiričtí autoři, kteří jsou více než v pořádku. Každý z vás má možnost se výjádřit k TT, blogu, našim článkům,... Stačí napsat na tema-tydne@email.cz, či se na nás můžete obrátit na našich osobních blozích nebo facebooku. Ale teď už předávám slovo Edith Holé, která jako první této možnosti využila..


Zase se řeší, jak vybírat témata týdne. Přiznám se, že jsem snad za existenci ankety k TT klikla na téma třikrát ... Možná ani ne. Říkala jsem si, že je to vlastně jedno, co bude. Každý má volbu. Napsat, pokud ho téma nějak chytí, nebo počkat na další týden, co přinese za nové téma. Témata týdne jsou pro mě výzvou. Intelektuální a psací výzvou. Jen na déja vu jsem nic nevyplodila. Jinak jsem napsala vždy. A často ne jeden článek. Kdo chce být v psaní dobrý, musí psát. Je to jako s každým talentem. Pianista stejně jako fotbalista musí trénovat několik hodin denně. Tak i literát. Spisovatelé v rozhovorech říkají, že píší několik hodin denně. Témata týdne jsou prostě výzvou napsat něco dobrého, čtivého, i když nemám slinu, i přestože se zrovna domnívám, že je jak pro slohovku na ŽŠ. U pro mě neinteresujících témat si vždy řeknu, že kdybych byla novinářka, tak prostě ráno vyfásnu na poradě tohle téma a musím ho napsat, jinak nedostanu zaplaceno. Novinář na to má pár hodin. My tady na blogu.cz celý týden.

Půl roku jsem pročítala všechny články k tématu týdne a dělala z nich žebříček, protože jsem, měla pocit, že žebříček na Srdci blogu je příliš subjektivní. Po pár měsících jsem došla k tomu, že jeden člověk nemůže hodnotit tak dlouho. Opravdu jsem měla čím dál subjektivnější názor a v žebříčku byli mí oblíbené témaťáci. Byla jsem vděčná, když se našel nějaký nový blogger, který napsal k TT dobrý článek. Proto jsem ráda, že vzniknul nápad vytvořit tým a v hodnocení témat se střídat. Nehrozí vyhoření a subjektivita. Tomuto půl roku pročítání všech článků k TT jsem vděčná za to, že jsem se seznámila s mnoha bloggery. Kdyby články k TT pravidelně psala nejméně tisícovka bloggerů, tak už je to sociologický průzkum. Pro veřejné mínění stačí se zeptat tisíce lidí a už je tu mínění celého národa.

Výběr témat? Otázka do pranice? Někdy v komentářích ano. Rozhodně je to k zamyšlení. Zda stávající systém výběru nějak nezpružnit. Třeba mě napadlo střídání. Jedno téma by vybrali bloggeři z ankety předvybraných. Anketa by se průběžně doplňovala nápady bloggerů na další témata. Ale druhý týden nebo jednou měsíčně by mohli vybrat téma bloggeři z týmu kolem blogu tema.blog.cz. Občas téma na nějakou aktuální událost u nás nebo ve světě. Bohužel jsem se dozvěděla, že z technických důvodů je lepší téma o jednom až dvou slovech. Hodně omezující :-( Nevím, zda aspoň jednou měsíčně by nešlo nějak techniku obelstít. Jsem emoční člověk, tka si něco takového myslím ... Ale asi obelstít techniku nelze :-) Nebo ano?

Abych jen nekybicovala k vyběru TT, tak jsem poslala týmu svůj nástřel témat sebezpytných nebo skýtajích nějakou hloubku. U výběru jsem přemýšlela, co by mě od lidí zajímalo číst. Jenže opravdu má témata jsou často o více slovech. Pár se mi jich jednoslovních podařilo. Ukáži vám, ale jaký je podle mě rozdíl mezi TT "auto" a TT "auto jako obraz vnitřního prostoru v nás". Možná už to cítíte sami. K "autu" by mnozí napsali, jak milují rychlou jízdu. Nebo by to jiní uchopili filozoficky a ekologicky mít či nemít auto. Možná také, že je jim v autě na zadním sedadle špatně. Rovněž by se asi objevilo, jaká auta mám nejradši a v jakých bychom chtěli jezdit. Možná i sny o kabrioletem on the road. Co by se ještě dalo napsat na TT auto? Hodně článků by bylo o tom, jak jsem se učil(a) řídit. A třeba také lavískuji BMW. Promiňte, takové to divné písmo z růžových blogů neumím. Ale TT "auto jako obraz sebe sama v životě" to už by byla jiná káva. Dražší z fair trade.

Troufli byste si vůbec na hlubší téma týdne? Na duševní hygienu, která se doporučuje jednou za měsíc? :-)

Vaše Edith (edithhola.blog.cz nebo zavodacky.blog.cz)
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 KLICKa KLICKa | 18. května 2011 v 16:41 | Reagovat

Pěkný článek, nutí k zamyšlení ;)) Asi by bylo zajímavé, kdyby  někdy bylo ,,hlubší téma týdne", ale obávám se, že tím by odpadlo mnoho blogerů, přestože ,,Nevím co to znamená. Co si o tom myslíte vy" by zůstalo. Ale rozhodně by to stálo za zkoušku!

2 Alisa Alisa | Web | 18. května 2011 v 17:15 | Reagovat

[1]: Súhlasím . Nijako by to ružové blogy neodradilo . Ja osobne by som ale sebarealizáciu brala . Je málo vecí, o ktorých napísať nedokážem, ale je kvantum vecí, nad ktorými sa musím zamyslieť . A pri téme "maturita" napríklad fakt hlboko do mysle zájsť nemusím . Nič proti, samozrejme .
A v podstate mi je jedno, či sa za TT bude hlasovať, alebo ju vyberie niekto odtiaľto . Ak to nebude vyslovene blbosť, zamýšľať sa nad tým, prečo prvé toto a ako to niekto "nechce nechať na ľuďoch", nebudem . Podľa mňa sa to príliš rieši . Prečo protestujúce ružovky nenechať tak ? Také sa budú sťažovať vždy . Blog má také množstvo ľudí, že trafiť sa do vkusu všetkých nie je možné . Nie je to o demokracii, v tomto som za to, aby sa v tom urobil raz a na vždy poriadok a nerýpalo sa do toho stále . Kto chce, nech napíše, kto chce, nech sa sťažuje a my ostatní to môžeme ignorovať a realizovať sa .

3 KadetJaina KadetJaina | Web | 18. května 2011 v 17:24 | Reagovat

Jsem pro hlubší témata, kde se člověk může realizovat podle svého. Akorát by to sopusta lidí mohla brát jako téma na úvahu do školy a to by to zas dopadlo. Jsem pro to, aby se jednou za měsíc dávalo nějaký intelektuálnější téma, pro ty "dospělé" na blogu a zbylá tři témata by byla nautrální, kde by se chytali i ti "méně vyspělí." Myslím, že filozofové by si rádi vyhodili z kopýtka při hlubším zamyšlení a zbytek blogu by to nějak zchroupal.
No, ale jestli víceslovná nejdou, tak je to pěkně na prd. Kdyby to nešlo, tak by mohl být dobrý nápad udělat k tématu týdne podtémata. Tím myslím, že by šéfové pod téma Auto navrhli nějaké takové slovní spojení právě jako: "auto jako obraz vnitřního prostoru v nás." Byla by to výzva pro ty zdatnější a ti ostatní, ať si píšou po svém. Ale asi by to bylo ztížení už tak dost obtížných situací :).

4 Dubious cat Dubious cat | Web | 18. května 2011 v 17:44 | Reagovat

[3]: To je dobrý nápad,rozhodně by to vyřešilo můj vnitřní boj s vymýšlením témat, protože já mám taky raději práci s více slovy:)

5 agrrr agrrr | Web | 18. května 2011 v 18:09 | Reagovat

Popravdě si myslím, že je to hodně o uvažování autorů samotných.
I když teď mě napadla ještě jedna věc. Třeba právě auto. Tématem týdne bude auto a pro fajnšmekry speciální zadání:auto jako obraz vnitřního prostoru v nás. Třeba jednou měsičně jako bonus. Kdo chce bude psát klasicky a právě ti co rádi výzvu, nebo jen se chtějí víc zahloubat, to mohou pojmout z tohoto fajnšmekrovského spešl zadání.
myslím, že na to naráží i kadet jaina. Jen nevím jestli to chápu stejně.

6 m. m. | Web | 18. května 2011 v 18:41 | Reagovat

Já bych si na hlubší témata rozhodně troufla. A hlavně by rapidně klesl počet článků a větší procento jich by bylo "o něčom". Možná by nebylo od věci vyhlašovat taková bláznivá témata navrch k běžným TT. Nebo využít takové návrhy v AK. Myslím, že to Filosofického koutku nebo Jak to vidím já by se něco podobného hodilo.

Samozřejmě, pokud by taková témata byla vyhlašována v rámci TT, muselo by se počítat s vlnou odporu od těch méně filosoficky založených lidí. Já bych to asi vyřešila tak, že bych tady založila novou kategorii, něco jako TT - level 2, kde bys vyhlašovala právě taková hardcore témata, třeba jednou za dva týdny, aby měl člověk dost času nechat si to rozležet v hlavě. Články na taková témata by se sice nezobrazovaly v žádné titulce, ale kdo by chtěl, poslal by ti odkaz, a ty bys pak mohla zveřejnit výčet a třeba i krátkou ukázku toho, co tobě osobně přišlo nejzajímavější.

Každopádně věřím tomu, že řada lidí by takovou výzvu uvítala, myslím, že jsme docela znudění běžným TT a že bychom se i rádi vytáhli a ukázali, že máme "na víc" :)

7 m. m. | Web | 18. května 2011 v 18:45 | Reagovat

Jinak se domnívám, že právě jedno a dvouslovné názvy témat nechávají autorům největší prostor pro fantazii. Pod téma týdne Auto se dá napsat milion různých článků, z nichž každý bude o něčem úplně jiném a ani jeden se ve skutečnosti nemusí týkat aut, nemusí být o tom, že auto má čtyři kola a jezdí na benzín, nemusí být ani o tom, jaké auto bychom chtěli nebo nechtěli mít, dokonce ani o filozofické stránce věci. Jsou lidé, co si s tím umí tak pohrát, že to třeba pojmou jako něco úplně jiného než co si myslíš, že to je. Napadlo mě, že třeba Auto se dá vyložit jako ve smyslu "autoportrét", "autoanalýza = sebezpytný článek", "co děláme v životě automaticky a ani si to neuvědomujeme" a tak tomu podobně. Záleží jen na představivosti, většina témat se dá vyložit milionem způsobů.

8 Ketly Ketly | Web | 18. května 2011 v 19:09 | Reagovat

Ano, taky bych souhlasila více méně s "dvěmi tématy". Za měsíc by se jich vystřídalo šest. 4 normálně po týdnu a dvě po dvou týdnech jak už tu bylo nade mnou řečeno. Kdyby to tak vzniklo tak prosím a opravdu prosím aby se to nijak neomezovalo jako třeba v AK. Žádná dlouhá přijímací řízení na které čekáte dva roky. Myslím,že proti růžovkám by bohatě stačilo aby v se dalo na hlavní stránce blog.cz překlikávat z "Hlavního TT" a "Vedlejšího TT". S tou podmínkou, že hlavní TT by tam bylo automaticky tzn, že vždy když tam příjdu zobrazí se mi pouze hlavní TT a na vedlejší TT bych si musel kliknout při čemž samozřejmě musíme zapojit mozek a nebýt líní kliknout. Pokud jste ještě nepochopili smysl tak ten je v tom, že růžovky píšou pro reklamu a takhle by "zadarmo nevěsila na hlavní stránce blog.cz" ale byla by za cenu jednoho kliku. No tak možná by tenhle primitivní "trik" zabral. Rozhodně by to za zkoušku stálo aby se i ti, kteří mají básnický a výtvarnický talent (né tak jako literární) mohli vyjádřit. Taky si myslím, že by pomohlo postupné vyřazování článků. Takže tam kde článek je bez smysluplného názoru bude odstraněn z vedlejšího TT. To samo sebou nese i ty další omezení, ale nemyslím, že jsou tak drastické jako v AK. Fungovalo to při Beatles i při Krutomluvovi kdy lidé neměli názor, tudíž nepsali ani růžovky. Ti kteří měli alespoň nějaký názor a snahu napsali, že Krutomluv je ten kdo hodně mluví.

9 Dubious cat Dubious cat | Web | 18. května 2011 v 19:38 | Reagovat

[8]: Tady je ale jediný problém- my máme pravomoce téma vyhlašovat a hodnotit, tohle už by si žádalo zásahy třetí strany z blog.cz a nejsem si jistá, že by se jim to takhle chtělo dělat.. oni podporují raději růžovky z krásné :)
Jediné co můžeme je, že byautoři složitějšího příspěvku napsali do perexu, že se vyjadřují k rozšířenému tématu..

10 Kerria Kerria | Web | 18. května 2011 v 19:43 | Reagovat

Souhlasím s Edith, na každé téma se dá napsat smysluplný článek. I když sama na všechna témata nepíšu, ale spíš je to z nedostatku času.

Také by se mi líbilo, kdyby se střídala anketa s překvapením - tedy jednou bychom si téma odhlasovali a podruhé by to vymyslel někdo sám. Může to být někdo z vedení tohoto blogu, Standa, nebo se třebas můžou blogeři střídat podle nějakého pořadníku...

Jinak mám radši, když téma je dostatečně široké a tím nabízí více možností jak to pojmout. To spíš splňují jedno až dvouslovné názvy. Takové to dlouhatánské zadání, jak tu někdo zmínil, už moc prostoru pro vlastní fantazii neposkytuje.

Se dvěma tématy souběžně už bych to asi nekomplikovala. Ale můžete to zkusit jako rubriku tady na blogu - vyhlásit téma a pro dobrovolníky to téma blíže specifikovat.

11 Pan X Pan X | 18. května 2011 v 19:50 | Reagovat

Já se taky zapojí možná by bylo dobré vytvořit článek kde by mohli mít blogeři možnost vymyslet svoje téma ty nejlepší půjdou do anket

12 KadetJaina KadetJaina | Web | 18. května 2011 v 19:58 | Reagovat

[5]: Jo jo, tak jsem to myslela.

[8]: Dvě Témata Týdne, to už je docela o hubu s propracováním. A myslím, že by to na titulku nemělo šanci ani jako "Vedlejší." To by musela být speciální práce šéfů tohohle blogu a ti, kteří by psali na to spešl dvoutýdenní filozofické, by jim prostě házeli odkazy, protože by to nebylo kde jinde dohledat.

13 Vendy Vendy | Web | 18. května 2011 v 20:08 | Reagovat

Možná by nebylo špatné takové hlubší téma vyhlásit prémiově, jen čas od času. Třeba jednou za měsíc, nebo každý pátý týden...
Ale myslím, že by stálo za to, podívat se do bývalých komentářů k tématům týdne, a vypsat si žebříček navrhovaných, myslím, že aspoň na rok by nebylo co řešit...
(Já se toho klidně ujmu, jsem pátračka jak vyšitá :-))

14 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 18. května 2011 v 20:09 | Reagovat

[3]: [4]: To mě taky napadlo. Udělat k vyhlášenému TT v ikonce ruky ještě možnost rozkliknout ji a tam by bylo podtéma. Nic vysvětlujícího, nic doporučujícího, ale prostě jednou za měsíc by to nebyl jen titulek, ale i podtitulek. Např. v případě TT, který jsem vám také psala (strom), tak po rozkliknutí by bylo, že k tomu vlastní aktuální kresba stromu pastelkami :-) Kdo chce, ať si píše o stromech a nafotí miliony stromů  v okolí a ten menší počet by nakreslil vlastní strom podle aktuálního psychického stavu :-) a k tomu by něco připsal ... Ale třeba by to nakonec nebyl menší počet, třeba by podtitulky chytlo více lidí.

15 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 18. května 2011 v 20:13 | Reagovat

[5]: Agrr to shrnula taky dobře.

16 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 18. května 2011 v 20:15 | Reagovat

Celkem jsem si myslela, že mě pošlete do háje :-) Po pravdě jsem taky tak trochu už znudělná TT, i když je to vždy výzva napsat něco originálního i na banální TT. Občas bych uvítala možnost něčeho pro fajnšmekry:-)

17 KadetJaina KadetJaina | Web | 18. května 2011 v 20:16 | Reagovat

[16]: Tak tak, já se taky radši chytnu něčeho náročnějšího :)

18 Ketly Ketly | Web | 18. května 2011 v 20:23 | Reagovat

[16]: Mně se třeba líbí když je téme více rozvinuté, jelikož mít téma např. strom. To ti moc neříká (i když talenti si něco najdou), ale třeba takové "Srdce stromu rodokmenu" to už je trochu víc informací a takhle bychom se třebas růžovkám vyhli.

19 Pan X Pan X | 18. května 2011 v 20:43 | Reagovat

máte pravdu chtělo by to téma s více volbami o čem psát jako třeba Noc

20 Dubious cat Dubious cat | Web | 18. května 2011 v 20:48 | Reagovat

Hele nechte to na mě, já něco vymyslím:D

21 KadetJaina KadetJaina | Web | 18. května 2011 v 21:00 | Reagovat

[20]: Věřím ti! :D

22 Amia Amia | Web | 19. května 2011 v 9:57 | Reagovat

Páni, to mě ani nenapadlo. Určitě bych radši ,,Auto jako obraz našeho vnitřního prostoru". Jen zase, bohužel, na druhou stranu by možná vzniklo méně článků, ale všechny více na jedno brdo než jen na ,,Auto" Domnívám se.
Ale rozhodně by to chtělo raz za čas nějaké takové ,,filozofické téma"  :)

23 hakuka hakuka | Web | 19. května 2011 v 15:41 | Reagovat

Tak to jsem zvědavá, co z toho vyleze. Počítám, že tenhle intelektuální vývoj kritizující slečny nečekaly. Každopádně, sem s filosofií! Když nebude analytická, z té mám po dnešní zkoušce osypky. :-D Jen upozorňuju, že jsem strašný hloubavec a překopu i nepřekopatelné. Jo a uznávám gumovou kachničku jako všeobjímající princip! :-D

24 KadetJaina KadetJaina | Web | 22. května 2011 v 13:09 | Reagovat

[23]: Gumová kachnička je NEBEZPEČNÁ! Umí se Podívat a když se Podívá, tak můžeš vybuchnout! :D

25 hakuka hakuka | Web | 22. května 2011 v 13:49 | Reagovat

[24]: kachnička je všemocná, kachnička je všeprostupující! Bouchni, bezvěrče! :-P

26 Nikolas Nikolas | E-mail | Web | 23. května 2011 v 17:09 | Reagovat

Myslím si, že nejlepší by bylo výběr střídat. Nelíbí se mi výběr přes anketu, nikdy jsem nebyla zastánce a už většinou ani nehlasuju. Bylo by fajn jeden týden dát anketu, další týden vybrat jedno téma náhodně a takhle to střídat. Pak by byli spokojení všichni.
Jinak témata by měla být různá. Mám ráda ta filozofická, ale na druhou stranu někdy není na škodu mít nějaké to odlehčené.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama