Co že to vlastně...

19. srpna 2011 v 12:47 | Sikar & Kolektiv |  Postřehy
Zkouška, zkouška! 3, 2, 1... pííííp!

Tady Sikar. Před časem mě napadlo, že by nebylo od věci, aby všichni zdejší hodnotitelé spáchali takový pěkný společný článek, v němž by vám všem přiblížili, jak to vypadá, když ten který určitý zrovna hodnotí téma týdne. Přeci jen, jak tak sledujeme někdy komentáře, tato činnost je dosti mytizovaná a dochází k menším i větším nedorozuměním.

Předem tudíž říkám, že téma týdne hodnotí pouze následující blogolidé, nikdo jiný. Když vám někdo napíše "Ty se umístíš v žebříčku", podívejte, zda je to někdo z nás. Pokud ne, daná osoba pouze vyjádřila svůj názor a vaše umístění tím rozhodně není zaručeno.

Druhou důležitou informací je, že ani jeden z nás není adminem (či podobnou zvířenou) blog.cz. Tématu týdne se věnují blogolidé, stejní jako vy. Tudíž jakékoliv dovolávání se na "vedení blog.cz" se nás netýká.

No, teď už jdeme na to důležité...Cirrat: Můj postup je technicky vzato poměrně jednoduchý. Vlezu si do žebříčku daného tématu, nalistuju stránku s odkazem na úplně první článek k němu a začnu postupně otevírat všechny články, od nejstaršího k nejnovějšímu. Zajímavé příspěvky si nechávám otevřené, ty ostatní po případném zkopírování hlodu do Vypatlátoru zavírám. Tohle opakuju tak dlouho, dokud neprojdu všechny články k tématu týdne. Proto taky s procházením začínám vždy v pondělí po uzavření hodnoceného tématu - aby byly všechny příspěvky pohromadě a prošla jsem opravdu všechny.

Jak rozdělím příspěvky na zajímavé a nezajímavé? Přiznám se, že tak trochu koukám pisálkovským okem - dokáže dotyčný autor svým článkem něco sdělit? Přimět mě k zamyšlení? Upadla mi čelist? Aspoň trochu? Pokud je text čitelný, nezajímá mě design blogu nebo zaměření jeho autora. Pokud dá dívka pravidelně píšící o make-upu dohromady zajímavý článek na téma týdne, bude ve výběru. Pokud jinak kvalitně píšící autor ze sebe něco horko-těžko vymáčkne a je znát, že například píše z musu aby nevynechal, ve výběru nebude, i když si ho jinak vážím.

Další faktor je obecná úroveň - třeba zrovna při hodnocení vesmíru byla laťka výš než bývá zvykem. Pokud odhlédneme od vypatlaných článků, bylo poměrně dost kvalitních příspěvků na to, abych mohla vybírat jen ty, které mě oslovily opravdu hodně, ne jen okrajově.
Dubious cat: Já jsem zatím vyzkoušela dva různé způsoby hodnocení. V prvním případě jsem každý večer sedla k blogu a četla příspěvky za celý den až do půlnoci. Články, které mě zaujaly jsem si zkopírovala (jejich adresu) do wordu, a pak z nich nakonec po druhém přečtení vybrala ty nejzajímavější. Tento způsob je ale hodně časově náročný, zvláště když jsem četla opravdu všechny články až do konce. Druhý případ probíhal v období zkouškového, kdy jsem neměla čas každý večer sedět u počítače, takže jsem podobně jako Citrátová čekala do pondělka a pak několik hodin koukala do obrazovky a snažila se v záplavě více než 500 článků najít ty nejkvalitnější. V tomto případě jsem ale už nečetla všechny články písmenko po písmenku, tedy, když mě první půlka článku nezaujala, dále jsem to už jen prolétla.
Ptáte se, jak vypadá kvalitní článek, který dočtu? Většinou se na to dívám z pohledu stylistiky (a způsobu vyjadřování), originálnosti, vtipu... Když se jedná o téma týdne, které je vážnější, zajímá mě samozřejmě hlavně pisatelův pohled na věc, ale rozhodně nikoho nediskriminuji a do výběru se může dostat i článek hlásající něco jiného, než si myslím já. Také se dívám na věk autora, je-li uveden, je pak snazší článek spravedlivě posoudit. (Vím že dvanáctietý tvor uvažuje a píše jinak než dvacetiletý apod..) V prázdninovém období se rozhodně budu přiklánět k prvnímu způsobu, který je šetrnější k obsahu mého mozku (450X to samé je fakt o zbláznění) :)


Agrrr: Jak vybírám? Jak já jenom vybírám? Těžko!
Ono je docela těžké rozhodnout, co patří mezi ty pravé perly a co ne. Ono často dochází k tomu, že spousta lidí se věnuje tomu stejnému úhlu pohledu na téma. I když každý se tomu snaží dát osobitý styl, když člověk čte ty samé myšlenky už po desáté, stejně to začíná být nuda.
To co já považuju za kritérium je především výjimečnost, pak následuje zajímavost a údernost. Článek by na mě měl udělat takový dojem, že o něm ještě chvíli přemýšlím. Dojem, kdy si říkám, že tohle by si mělo přečíst víc lidí, anebo "Sakryš! Proč jsem tohle nenapsala já?"
Článek by měl oslovovat a to i v případě, že s ním zásadně nesouhlasím. To, že mně nepadá do noty neznamená, že ho nepovažuji za hodnotný. Naopak, článek vybočuje a nebojí se být jiný.
A jak technici vzato vybírám? Pročítám, pročítám a pročítám, dokud hlavu nemám jak pátrací balón a nemám přečteno úplně všechno ;-)
Co k tomu mám ještě říci? Pište hlavou a nebojte se vybočovat.

Anička číslo dvje: Já vybírám články, které mě osloví nejen názvem, ale i obsahem. Takže pokud napíšete, že např. ryba žije ve vodě, že Jožin žere Pražáky nebo že je na světě květina zvaná slunečnice, nemáte u mě prakticky žádnou šanci. Také, pokud napíšete: "Ahoj, to máme den, ryba žije pod vodou, že jo, víc už nevím, tak čau" /odvypatláno/, vypadáte jako naprostí oslové. Když už něco napíšete, snažte se, aby to někdo přečetl a porozuměl tomu /ukázka článku: hhh, maturita, to se mate zej se to neni, cs/ takže si to po sobě přečtěte /Google taky neopraví všechno/.
Články plné odkazů si strčte za klobouk. Ano, /mluvím k pár existencím/ možná chcete ukázat, jak umíte hledat na Wikipedii, nebo na svém internetovém vyhledávači. Ale pokud toho chci např. o novinách vědět víc, najdu si to sama, stejně jako většina uživatelů internetu.
Mám tedy podobný názor jako Agrrr a v dalším odstavci bych kopírovala její myšlenky.

Sikar: Tak, už jen já.
V zásadě - číst v pondělí vše, co se za týden urodilo, na to nemám nervy. Proto na téma koukám už od začátku. Každou chvíli, co sedím u počítače, mám výpis článků na téma týdne otevřený a čas od času zmáčknu F5. Odkazy na zajímavé články obvykle jediným kliknutím ukládám do poznámek (vivat prohlížeč Opera).
Článek otevřu a použiji svou supermanskou schopnost zvanou rychločtení, kdy obsah vcucnu během maximálně pár desítek vteřin do hlavy. Bylo tam víc smajlíků než textu? Patlátorství? Wiki? Viděl jsem tuhle samou myšlenku v bleděmodrém už stokrát předtím? Pokud je na jedinou otázku odpověď ano, nemá se k článku příliš smysl vracet a jdu na další. Když zní odpověď ne, vracím se na první řádek a čtu pozorně.
Něčím zajímavých článků se mi někdy nakupí i desítky. To si pak sednu a celé to projdu ještě jednou a vybírám to nejlepší. To nejlepší pozitivní zamyšlení, negativní zamyšlení, zážitek, povídku, báseň, obrázek... Nemusí to být nutně jen po jednom kousku od každého.
Obecně jsem čtenář poměrně náročný. Chci se něco dozvědět, něčím se pokochat nebo alespoň pobavit. A předně jsem pes na originální nápady. Pokud opravdu dobře napsaný článek, v němž však píšete to, co tu bylo Xkrát, smůla. To pak dostanete možná tak nálepku "Well done, captain Obvious." (Hmm, tu bych mohl vyrobit...)

Tak, to bylo vše. Dotazy? (Pokud by se jich případně sešlo více, možná by byl po nějaké době další díl tohoto dokumentárního seriálu.)
 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 KadetJaina KadetJaina | Web | 19. srpna 2011 v 12:58 | Reagovat

Captain Obvious, nebo jak by řekli na Lamerovi, Cpt. Vysočina :)
Číst za pondělí kolem 500 článků? Fuj, fuj, to už radši každej den něco, člověka to musí hrozně unavit. Mě někdy stačí, když projedu dvě stránky a vidím pořád totéž -_-;;;
Třeba lidi pochopí, na jakým principu fungujete :D

2 Destinaetus Destinaetus | E-mail | Web | 19. srpna 2011 v 13:24 | Reagovat

Vy opravdu čtete všechny články? Tak to máte ode mne velikou poklonu až k podrážkám mých glád. Já bych na to čas neměl (tzn. neměl bych nervy se s*át s idiotama)

3 Cirrat Cirrat | Web | 19. srpna 2011 v 13:51 | Reagovat

[1]: Když já mám krátkou dobu pozornosti, takže když se s tím crcám 4-5 hodin v pondělí, je to pro mě menší zlo, než číst každej den trochu, protože další věc, kterou naprosto nechápu, je pravidelnost...

[2]: Někdo to dělat musí.

...

A proto je tu náš tým, který vám šetří čas! Mladý, dynamický a energický kolektiv, který stojí mezi vámi a tupou šedí (nebo různobarevnýma sr... ehm, nekvalitními články)! Hodnotný! Lepší! A ještě lepší!

*shodí maniakální výraz*
Sorry. Ehm. Tenhle pátek se fakt nepovedl...

4 Kája Kája | Web | 19. srpna 2011 v 15:21 | Reagovat

[3]: Problém nastane, až náš mladý tým zestárne.

5 Cirrat Cirrat | Web | 19. srpna 2011 v 16:38 | Reagovat

[4]: Pak nahradíme slogan výrazy jako "zkušení specialisté", "veteráni internetu" a "kritici s vysoko nastavenou laťkou" :-D

6 Emily Emily | Web | 19. srpna 2011 v 17:12 | Reagovat

to vám z toho nezačne hrabať? ja by som sa zcvokla keby som to všetko mala čítť a ešte vyberat to najlepšie..:D...fakt vám to nezávidím..

7 Fanta Light Fanta Light | Web | 19. srpna 2011 v 17:42 | Reagovat

[5]: jsem pro veterány :). Jinak jste fakt dobrý. Já osobně jsem také pročítala, ale abych řekla pravdu, když mě něco zaujme a ten samý nápad je tam stokrát, těžko se vybírá "ten nejlepší"

8 anawy anawy | Web | 19. srpna 2011 v 21:39 | Reagovat

fúha, máte môj veľký obdiv, myslím, že by som nezvládla prečítať všetky tie články...niekedy si prechádzam najnovšie príspevky, ale tak po 10 minútach ma to prestane baviť :D

9 Malkiel Malkiel | Web | 19. srpna 2011 v 22:55 | Reagovat

Smekám klobouk před vaší ochotou číst ty stovky článků. Buď jste naprosto fanatičtí nadšenci a nebo máte nějaké masochistické sklony. Já bych to dělat nemohl, byť jsem byl kdysi jednou z vašeho středu k této činnosti přemlouván.

10 Amia Amia | Web | 20. srpna 2011 v 2:21 | Reagovat

Děkujeme za report ze zákulisí :D
Taky bych nemohla vše až v pondělí, hezky večer (po půlnoci) vše rychločtením za jeden den, odložit odkazy a v pondělí dodělat  :)
I když je třeba fakt, že zrovna téma toaleťák mě nějak baví číst hned :D

11 Luky Luky | Web | 20. srpna 2011 v 10:19 | Reagovat

Musím sa priznať, že niekedy keď sa nudím ( skoro vždy ), tiež prechádzam všetky články na tému týždňa :D A je pravda, že vždy väčšina píše o tom istom, ale o to zaujímavejšie sú potom tie kvalitné články, ktoré vybočujú z radu :)

12 Vendy Vendy | Web | 20. srpna 2011 v 10:27 | Reagovat

Dá to určitě zabrat, ale protože jsem taky pročítala občas příspěvky (a více příspěvků), tak jsem přišla na totéž co vy - některé už se můžou odlifrovat po první větě, některé jsou napsané dobře, ale podobně uvažují i desítky dalších lidí, a některé jsou opravdu originální a počteníčko je to žůžové. Takže vážně stačí přečíst první větu, případně několik vět, aby článek zaujal...

13 Bonbón Bonbón | E-mail | Web | 20. srpna 2011 v 21:32 | Reagovat

Klaním se. Lepší tým bychom nemohli mít.

14 scary scary | Web | 21. srpna 2011 v 17:27 | Reagovat

Nepokrytě obdivuji trpělivost projít tu hordu článků co se vždycky nakupí , vybárat z nich a pak ten výběr ještě třeba jednou přečíst a dát do podoby která se objevuje zde pravidelně v pondělí.
Osobně jsem schopná článků přečíst tak pět - , no když se hodně ten den nudím tak deset , ale rozhodně ne ta kvanta.

15 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 25. srpna 2011 v 2:19 | Reagovat

Máte můj obdiv. :-)
Teď je jen otázka, kolik lidí si onen výběr skutečně projde a kolik pod článek jen napíše "juj, díky za výběr" a maže zase o dům dál. :-/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama