Nové téma týdne: Co Vánoce, ale jmelí! [105]

26. prosince 2011 v 15:25 | Cirrat |  Témata
Za okny pomalu ubíhá druhý svátek vánoční, všem Štěpánům vše nejlepší k svátku, a já jsem zase tady. Minulý týden byl neobvyklý, jednak kvůli tomu, že se server tn.cz rozhodl zareagovat na aktuální smutnou událost a venoval týden vzpomínkám na pana Havla (výběr dnes předběhl nové téma), jednak také díky tomu, že jsem byla nemocná a bylo mi zle jak malýmu psovi. Což je každoroční vánoční klasika.

Minule jste si odhlasovali "Co Vánoce, ale jmelí!", které jsem si půjčila do předvánoční ankety od pana Cimrmana, aby v ní bylo taky něco svátečního. Chvíli jsme přemýšleli, jestli nenaladit novou anketu, ale protože to by chtělo, aby všichni výběrčí TT přispěli svým tématem do mlýna, což se nepovedlo, a bylo nám líto v tu chvíli už vítězného tématu, rozhodli jsme se ho po dohodě se Standou R. pustit do oběhu prostě o týden později.

Máte možnost rekapitulovat, chlubit se, přemýšlet, co bylo v pohodě a co příště uděláte jinak. Můžete se rozepsat o tom, co je vaší oblíbenou částí Vánoc obecně (jídlo? dárky? rodina? klid? spánek? prázdniny? pohádky? něco úplně jiného?) a co bylo nejlepší na těch letošních, podělit se s námi o nějakou z vašich rodinných tradic nebo o tu, kterou byste teprve chtěli zavést.

Kupříkladu jedna naše známá napeče cukroví, nakoupí dárky - a pak odletí na Vánoce a Silvestra s manželem na opačný konec zeměkoule. Přejme jim to, po zbytek roku vedou život více než hektický a rozhodně nejsou žádní sebestřední nabobové.

V anketě hlasujete o první téma nového roku, takže jsem celá zvědavá, co vyhraje. Pro znuděné připomínám malý kvíz, který byl uveřejněn v neděli. Rovnou říkám, že jeho účelem není všechno vědět, ale rýpat se a hledat - to abyste se měli na chvíli čím zaměstnat. Pokud je vás znuděných více v jednom místě, rozdělte úkoly, dohadujte se, zjišťujte...

Tohle téma si podá Edith, která nedávno pokřtila knihu Pohádek pro Kulíšky (více info u ní na blogu), a tak má konečně trochu času. Jestli se nepletu, tohle vlastně bude její vybírací premiéra, takže přeji hodně zdaru.


A teď už zase kalendárium:

26. prosinec:
Marie a Pierre Curie v roce 1898 oznamují objev nového chemického prvku, který bude později nazván radium. Přesně před dvaceti lety se rozpadl Sovětský svaz. A v roce 2004 byla ničivá tsunami na Sumatře, Srí Lance a Indonésii. Víte která.
Narozeniny slavil Henry Miller nebo Mao Ce-tung, z žijících osobností můžeme popřát například bubeníkovi Metallicy Larsovi Ulrichovi nebo Jaredu Letovi - tomu z kapely 30 Seconds to Mars, ne tomu z Duny. Z úmrtí si připomeneme mimo jiné výročí Harryho S. Trumana nebo Geralda Forda, oba byli američtí prezidenti. Držíme palce vinařům, protože pranostiky tvrdí, že "pakli na Štěpána větrové uhodí, příští rok víno špatné se urodí" - a tak hezky bezvětří, prosím.

27. prosinec:
V roce 537 byl vysvěcen chrám Hagia Sophia v Istanbulu, který byl největší katedrálou na světě skoro celých tisíc let (v roce 1520 dostavěli katedrálu v Seville, a ta Chrám boží moudrosti trumfla). V roce 1437 byl Albrecht Rakouský z rodu Habsburků zvolen českým králem (nástupník a zeť Zikmunda Lucemburského, v roce 1420 se účastnil první křížové výpravy proti Husitům; během necelých dvou let zemře na úplavici při tažení proti Turkům a zanechá po sobě syna Ladislava známého jako Pohrobek). V roce 1979 sovětská vojska v Afganistánu dobyla hlavní město Kábul a zabila tehdejšího afgánského prezidenta.
Narozeniny slaví velká spousta lidí, které znáte minimálně z doslechu: Ján Jessenius Jesenský, Jan Campanus Vodňanský, Zikmund Winter, Karel Kramář, Jiří Sovák, Johannes Kepler, Louis Pasteur, Viktor Kaplan (kaplanova turbína, anyone?), Marlene Dietrich, Gérard Depardieu, Eva LaRue... Z úmrtí bych připomněla Karla Černocha nebo Gustave Eiffela.

28. prosinec:
Roku 1065 bylo vysvěceno Westminsterské opatství postavené Eduardem III. Vyznavačem (Edward the Confessor). V tehdejší době bylo zvykem, že se svatí dělili na mučedníky, kteří pro svou víru zemřeli, a vyznavače, kteří se významně zasadili o víru. Zhruba padesát let po Eduardově smrti nastupuje na anglický trůn Jindřich II., který začíná prosazovat kult Vyznavače a v roce 1161 byl Eduard kanonizován (prohlášen za svatého) římskokatolickou církví, která ho považuje za ochránce králů, problémových manželství a rozvedených manželů. Během vlády Jindřicha II. je Eduard Vyznavač považován za patrona Anglie - Sv. Jiří tuhle pozici převzal až v roce 1348, ovšem pozice patrona královské rodiny zůstala Eduardovi III. i nadále.
V roce 1612 tento den Galileo Galilei poprvé pozoroval planetu Neptun, ale považoval ji za hvězdu. A v roce 1895 bratři Lumiérové uskutečnili první veřejné promítání filmu.
Narozeniny tento den podle všeho slavil Karel Sabina - o jeho datu narození se vedou spory, ale tento den je zapsán v knize křestních zápisů. Kdo neví, kdo je Sabina, měl by chvíli tlouct hlavou o zeď a pak si jít pustit Prodanou nevěstu nebo Branibory v Čechách. Nicméně napsal toho samozřejmě daleko víc, a i jinak to rozhodně nebyl nudný patron. Jeho životopis stojí za bližší prozkoumání. Z dalších narození bych zmínila Thomase Woodrowa Wilsona, Lenku Dusilovou nebo Denzela Washingtona. Naopak si mimo jiné připomeneme odchod Maurice Ravela nebo Sergeje Alexandroviče Jesenina.

29. prosinec:
V roce 1890 bylo u Wounded Knee zmasakrováno cca 300 siouxkých dětí, žen a starců. O sto a devět let později se posledním prezidentem ČSSR stává Václav Havel. Narozeniny tento den slavila Madame de Pompadour a slaví je Jude Law. Připomínáme si odchod Rainera Maria Rilkeho, Andreje Tarkovskiho (např. původní Solaris) nebo Júlia Satinského. Mimochodem, dnes je mezinárodní den biologické různorodosti (definováno jako "bohatství života na Zemi, miliony rostlin, živočichů a mikroorganismů, včetně genů, které obsahují, a složité ekosystémy, které vytvářejí životní prostředí").

30. prosinec:
V roce 533 vstupuje v platnost druhá a třetí část kodifikace římského práva. Zdravím všechny, kdo mají před sebou zkoušku z tohoto předmětu. V roce 1922 vzniká SSSR. O pět let později je otevřena první linka tokijského metra - Ginza (u nás byla první linka metra zprovozněna 9.5.1974, i když první práce na trase A byly zahájeny ještě před válkou; na druhou stranu, v Praze právě v roce 1927 překonala délka tramvajových tratí 100km). Z narozenin bych zmínila kupříkladu své dva oblíbence, pány Rudyarda Kiplinga a Stephena Leacocka, dále pak Patti Smithovou nebo Tigera Woodse. Před pěti lety byl oběšením popraven Saddám Husajn, den úmrtí sdílel s osobnostmi jako byl Robert Boyle nebo Romain Rolland.

31. prosinec:
Vše nejlepší k svátku všem Silvestrům i Sylvestrům, protože si na ně dnes málokdo vzpomene. V roce 1992 úderem půlnoci zanikla Česká a slovenská federativní republika, rozdělila se na Českou republiku a Slovenskou republiku. O deset let později se u nás přestal vyrábět rum a začal se pálit "tuzemák". V roce 406 Vandalové, Alani a Svébové překročili Rýn a zahájili invazi do římské provincie Galie. 1879 Thomas Alva Edison představuje žárovku (mimochodem, tyhle "staré, dobré, neúsporné" jsou k sehnání pod krycím názvem "tepelné koule"), v roce 1970 se oficiálně rozpadají The Beatles, v roce 1991 zaniká úderem půlnoci Sovětský svaz oficiálně, na papíře, a o osm let později první zvolený ruský prezident Boris Jelcin rezignuje a jmenuje úřadujícím prezidentem Vladimíra Putina...
Narozeniny slavili či slaví Josef Förster (pokud hrajete na klavír, je slušná šance, že jste už šáhli na nástroj nesoucí jeho jméno), Viktor Dyk, Jiří Kulhánek, "lovec nacistů" Simon Wiesenthal, sir Anthony Hopkins, Viktor Afanasjev (ruský kosmonaut zastíněný Gagarinem) nebo Val Kilmer. Z úmrtí si připomínáme Ladislava Františka Čelakovského, Johna Wycliffa nebo Gustave Couberta.

1. leden:
Tímto dnem se počínal rok už podle kalendáře zavedeného v roce 45 př. n. l. Juliem Caesarem (do té doby začínal rok 1. březnem) a navzdory odporu římskokatolické církve se udržel až do pozdního středověku. Pak byl tento zvyk na chvíli potlačen, ale na sklonku středověku se opět objevuje a od začátku 17. století se prosazuje obecně. V Čechách začínal nový rok 1. lednem nejprve v pražské kanceláři arcibiskupské v polovině 14. století a teprve o nějakých 150-200 let později se prosazuje obecně. Většina obyvatel země slaví nový rok právě tento den, ale neplatí to zdaleka o všech, viz. například Čína nebo islámské země.
Protože je tohle den nových začátků, mlelo se toho k tomuto datu spoustu. Pokusím se vypíchnout jen pár bonbonků: V roce 404 proběhly poslední známé gladiátorské zápasy, pravděpodobně ty, při kterých rozlícený dav ubil Sv. Telemacha, který proti nim protestoval. Dnešní odpůrci corridy to mají o mnoho jednodušší. V roce 1770 Marie Terezie vydává nový trestní zákoník. 1801 byla objevena planetka Ceres. 1831 byla založena Matice česká. 1877 Královna Viktorie se stává císařovnou Indie.
1912 je svržena dynastie Čching a vyhlášena Čínská republika, nejstarší republika ve východní Asii, stát, který od roku 1949 známe pod názvem Tchaj-wan. Čínská republika prohrála občanskou válku a v podstatě vede neustálé spory o uznání samostatnosti oproti jejímu považování za součást Čínské lidové republiky. Tchaj-wan uznává jako stát pouze 23 zemí, z evropských pouze Vatikán. Čínská republika byla v roce 1945 jedním z pěti zakládajících členů OSN. Když v roce 1949 uprchla vláda na ostrov Tchaj-wan, komunistická vláda vyhlásila Čínskou lidovou republiku a Čínská republika i nadále zastupovala Čínu v OSN. 25. října 1971 byla schválená rezoluce Valného shromáždění OSN č. 2758, která odebrala Čínské republice status legitimního zástupce Číny a jako jedinou legitimní vládu uznala ČLR, která také převzala křeslo v OSN. A tak se velká zlá komunistická Čína dostala do OSN, kde jestli neumřela, sedí dodnes... Mimochodem, ani USA Čínskou republiku neuznávají.
1941 ve Washingtonu podepsalo 26 států Deklaraci Spojených národů. V roce 1950 se ruší vedení matrik na farách a starost o matriky přechází na státní orgány. 1994 vzniká Evropský hospodářský prostor, o pět let později je evropská měnová jednotka ECU nahrazena Eurem.
Z narození bych zmínila J. Edgara Hoovera nebo J. D. Salingera, z úmrtí pak Johanna Christiana Bacha nebo Johanna Maria Simmela.
Dnes se také slaví mezinárodní den míru. Lidové moudro praví:
Připadne-li Nový rok na neděli, lze očekávat mírnou zimu, úrodné jaro a větrné léto. Novoroční noc jasná a klidná, bude povětrnost pro úrodu vlídná. Jsou-li červánky v Novoroční den, přinesou jistě samou slotu jen. Na Nový rok déšť - o velikonocích sníh.
 

10 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Ebolin Ebolin | Web | 26. prosince 2011 v 16:25 | Reagovat

Budu se snažit na téma vymyslet něco normálního ;-)
Jinak, hlasuji pro  2012 :-)

2 zRzQa zRzQa | Web | 26. prosince 2011 v 16:28 | Reagovat

Zamlouvá se mi téma: Cesta za lepším životem :-) Tak tedy hlasuji

3 Kasumi Kasumi | Web | 26. prosince 2011 v 16:37 | Reagovat

Strašně jsem chtěla dát Cokoliv, tak co mě přinutilo dát Cestu za lepším životem?
Až moc jednoduchá otázka, sakra.

4 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 26. prosince 2011 v 16:57 | Reagovat

Já koblížek koblížek, na másle smažený...

5 m. m. | Web | 26. prosince 2011 v 17:08 | Reagovat

Hehe, to téma se mi líbí :D Jestli se mi letos bude chtít rekapitulovat, určitě to bude zajímavý.

6 pizlik1 pizlik1 | E-mail | Web | 26. prosince 2011 v 20:06 | Reagovat

Jsem pro cokoliv:)))

7 Adelaine Pierce Adelaine Pierce | Web | 26. prosince 2011 v 20:45 | Reagovat

Proboha jen ne 2012. To bude zase všude milion článku "Bude konec světa, nebude?" "Já myslim že nebude" "Určitě bude" A lidi budou jenom zmatený, achjo.

8 Bee Shifer. Bee Shifer. | Web | 26. prosince 2011 v 23:20 | Reagovat

Né, ať nevyhraje *cokoliv*. Umíte si představit ty tisíce nesmyslných článků? Já hlasuji pro *cesta za lepším životem*. Napadá mě skvělá povídka ;D

9 Brenda Brokenheart Brenda Brokenheart | Web | 27. prosince 2011 v 12:35 | Reagovat

Hlasovala jsem pro "Přízraky" :)

10 Mara Rose Mara Rose | E-mail | Web | 27. prosince 2011 v 15:01 | Reagovat

Téma "2012", to by se mi zrovna hodilo. Tak tedy hlasuji :)

11 Ebolin Ebolin | Web | 27. prosince 2011 v 16:51 | Reagovat
12 Olivie Olivie | Web | 27. prosince 2011 v 17:37 | Reagovat

koblížek! :D ať je sranda

13 Michelle Lilian Black Michelle Lilian Black | Web | 27. prosince 2011 v 20:51 | Reagovat

2012
:-D

14 Tejke Tejke | Web | 28. prosince 2011 v 19:18 | Reagovat

[10]: taky:)

15 Lučii Lučii | Web | 29. prosince 2011 v 11:22 | Reagovat

Jak to tak vypadá, tak moje Výhra asi nemá šanci. :(

16 Kačí! Kačí! | Web | 30. prosince 2011 v 15:14 | Reagovat

Já osobně jsem dala hlas pro "koblížek" :D, ale už předem mi bylo jasný, že koblížek nemá šanci.., tak jen doufám, že to vyhraje aspoň "Cesta za lepším životem", jelikož psát splácaniny na rok 2012 vážně nemám zájem. :)

17 Bee Shifer. Bee Shifer. | Web | 30. prosince 2011 v 20:10 | Reagovat

Vyrovnáno :)
Prosím, cestu za lepším životem >_<

18 kimii13 kimii13 | Web | 31. prosince 2011 v 15:16 | Reagovat

Tak jako opravdu psát článek na rok 2012 se mi nechce. Je to fakt hrozný. Já dala hlásek pro výhru , ale když ne výhra tak aspoň ta cesta za lepším život :-)

19 Gabrina Gabrina | E-mail | Web | 31. prosince 2011 v 22:09 | Reagovat

Mě se líbí Cesta za lepším životem a Přízrak. Na to bych už konečně něco napsat mohla. :D Taky se mi líbí 2012, ale nic mě nenapadá co na něj napsat. :D

20 SlečnaNeobyčejná SlečnaNeobyčejná | Web | 1. ledna 2012 v 0:50 | Reagovat

Koblížek! :D Né,cesta za lepším životem :)

21 Jerryfug Jerryfug | E-mail | Web | 13. srpna 2017 v 9:33 | Reagovat

the best weight loss pill for women  <a href=https://ionamin.tribalpages.com>buy ionamin capsules</a>  abortion pill los angeles

22 Colinraf Colinraf | E-mail | Web | 19. října 2017 v 4:47 | Reagovat

tippecanoe county health department  <a href=http://sibutramina.esmiweb.es/>http://sibutramina.esmiweb.es/</a>  pharmacy technician jobs in chattanooga tn

23 PeterOpeve PeterOpeve | E-mail | Web | 30. října 2017 v 2:13 | Reagovat

gout prescription medication list  <a href=http://qsymia.luvbirds.com/>http://qsymia.luvbirds.com/</a>  directv app for android tablet

24 RobertNok RobertNok | E-mail | Web | 18. března 2018 v 12:37 | Reagovat

eye colored contacts non prescription  <a href=https://saxenda.1minutesite.co.uk>saxenda.1minutesite.co.uk</a>  the pill and weight gain

25 RobertNok RobertNok | E-mail | Web | 20. března 2018 v 7:16 | Reagovat

24 hour pharmacy colorado springs  <a href=http://www.palimpalem.com/1/stilnox/>palimpalem.com/1/stilnox/</a>  printer app for android tablet

26 RobertNok RobertNok | E-mail | Web | 29. března 2018 v 1:10 | Reagovat

free fake doctors note template  <a href=http://blogscat.com/a/tramadol/>blogscat.com/a/tramadol/</a>  acer iconia 7 tablet

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama