Nové téma týdne: Pomsta [107]

9. ledna 2012 v 11:45 | Cirrat |  Témata
Bojte se Sikara, bojte, bude se mstít.

Ne, vlastně ne, mám to naopak - Sikar bude vybírat vaše články na téma Pomsta. Jsem docela zvědavá, co se nachomýtne, protože tohle téma nabízí opravdu spoustu možností.

Dnes to nebudu protahovat, nechám místo Amie, která si připravuje výběr z Cest za lepším životem, a nechám vás také hlasovat v anketě o téma příštího týdne.


Nezbytné kalendárium:

9. leden:
V roce 1839 Francouzská akademie věd oznámila objev daguerrotypie, fotografického procesu vynalezeného Louisem Daguerrem. Oslavte výročí tohoto objevu nějakou pěknou fotografií či LOMOgrafií (daguerristů mezi námi asi moc není, ale jestli ano, pak se ukažte). V rámci První světové v roce 1916 v bitvě o Gallipoli Turci zvítězili nad Velkou Británií a Francií. V roce 1962 začala Kuba obchodovat s SSSR. A v roce 1991 se Listina základních práv a svobod stala po přijetí Federálním shromážděním součástí ústavního řádu ČSFR.
V roce 1890 se narodil tento den Karel Čapek. O 51 let později se narodila Joan Baez, o tři roky mladší než ona je pak Jimmy Page.
Z úmrtí bych zmínila například Napoleona III.
Lidové pranostiky praví "O svatém Baziliši zima všude čiší."
V Americe se dnes slaví docela dost bizarních svátků, račte si vybrat: Co takhle den hraní si na Boha (doporučujeme zejména adminům různých společenství, obzvlášť vhodné pro šéfy nebo také pro GMka)? Nebo je raději libo slavit Den statické elektřiny (vhodný pro všechny bez rozdílu) nebo Den pouštění balónků do nebe? Můj oblíbený je Den uklízení svého pracovního stolu, který se slaví druhé pondělí v roce.
V Japonsku slaví Den plnoletosti.

10. leden:
V roce 49 př.n.l. pravil Julius Caesar "Alea iacta est" (kostky jsou vrženy), překročil řeku Rubicon a začal další občanskou válku, na konci které se stal vládcem Říma. V roce 1422 Husité porazili u Německého brodu druhou křížovou výpravu. V Londýně zprovoznili v roce 1863 první úsek metra, v Texasu objevili v roce 1901 první ložisko nafty, o tři roky později vyhlašuje Japonsko válku Rusku. V roce 1920 Společnost národů ratifikovala Versailleskou smlouvu a ukončila tak První světovou válku. O jedenadvacet let později byla v Berlíně podepsána sovětsko-německá hospodářská smlouva, za další dva roky pak začala sovětská ofenziva u Stalingradu. V roce 1946 se v Londýně konalo první valné shromáždění OSN za účasti 51 států. V roce 1992 došlo ke známé nehodě, kdy se převrátil do oceánu kontejner vezoucí gumové kachničky (vemte si dnes jednu s sebou do vany) a v roce 2001 byla otevřena první wiki.
Narozeniny dnes mimo jiné slavili Rasputin nebo Alexej Nikolajevič Tolstoj, mimo jiné taky Henning von Tresckow (důstojník wehrmachtu, který organizoval odboj proti Adolfu Hitlerovi, byl součástí operace Valkyrie, která byla nedávno zvěčněna ve filmu) nebo Rod Stewart.
Z úmrtí je možno zmínit Břetislava I., Jaroslava Seiferta, Samuela Colta nebo také Jean-Leon Geroma (pokud jste četli vyluštění kvízu, možná si vzpomenete, že to jeho obraz mohl za rozšíření a zpopularizování mýtu o palci vzhůru znamenajícím milost pro gladiátory). Další známé osobnosti, které tento den zemřely, byly kupříkladu Buffalo Bill, Sinclair Lewis nebo Coco Chanel.
České pranostiky mlčí, v Americe se dnes slaví Den zvláštních lidí a Den šetření energií.

11. leden:
V roce 1158 byl jako druhý Přemyslovec korunován králem Vladislav II. V roce 1693 chrlí lávu sopka Etna. V kanadském Torontu byl v roce 1922 poprvé použit inzulín k léčbě cukrovky (viz kvíz, otázka o skotských vynálezech), o rok později Francie začíná okupovat Porúří jako reparaci za válečné škody. V roce 1935 Amelie Earhartová jako první žena přeletěla z Havaje do Kalifornie. 1941 Hitler podepisuje směrnici č. 22 - Nasazení německých jednotek na Balkáně a v Severní Africe, o rok později tento den Japonsko vyhlašuje válku Nizozemsku a napadá Nizozemskou východní Indii. Ten samý den německé ponorky začínají ofenzivu u Amerického pobřeží. V roce 1947 se v St. Louis uskutečnil první let americké palubní stíhačky McDonnell F2H Banshee, o dva roky později vzniká první záznam o tom, že v Los Angeles sněžilo.
Z narozenin pro dnešní den bych zmínila Michala Tučného nebo Libuši Šmuclerovou, z úmrtí bych zmínila Edmunda Hillaryho, novozélandského cestovatele a prvního člověka na Mt. Everestu.
Lidové pranostiky vyhrožují, že na svatého Hygina pravá zima začíná (Svatý Hyginus byl devátý papež katolické církve, milí hygienici).
V USA si dnes mimo jiné užívají Den skákání do louží a cákání na kamarády, Den uvědomění si trhu s lidmi a Den toho, že jsou pro vás cigarety nebezpečné.

12. leden:
Tři roky po zrušení trestu smrti za vlastizradu, špionáž a sabotáž ho SSSR v roce 1950 znovu zavádí. V roce 1969 vydává Led Zeppelin tento den své první album.
Narodil se mezi jinými Charles Perrault, který podobně jako Němcová nebo Erben u nás sbíral lidové pohádky. Mimo jiné díky němu Popelka nakonec získala střevíčky skleněné, protože výraz pro sklo a veverčí kůži byl podobný... Dále se narodili Edmund Burke nebo Jack London.
Z úmrtí bych zmínila Václava Hanku, Jožu Úprku, Rudolfa Těsnohlídka nebo Agathu Christie.
Svátky a pranostiky pro dnešní den mlčí, alespoň tedy v mých zdrojích.

13. leden:
Pátek třináctého. V každém roce je minimálně jeden, maximálně dva. Pátek třináctého se vyskytne v tom měsíci, jehož první den připadne na neděli. Fóbie z pátku 13. se označuje slovem vymyšleným v roce 1911 friggatriskaidekaphobia - Frigga je norská bohyně, po které je pojmenován pátek v angličtině a podobných jazycích, trisaidekaphobia je strach z čísla 13. Podle všeho neexistují písemné zmínky o strachu z pátku 13. před 19. stoletím.
Existuje několik teorií o vzniku této pověry - podle jedné je to moderní kombinace pověr o nešťastnosti čísla 13 (12 je v numerologii "dokonalost", třináctka je o jedno dál a už je to špatně, nebo severské mýty a zároveň pověra založená na poslední večeři, že pokud jí 13 lidí u stolu, smrt si pro jednoho přijde) a pověry o nešťastnosti pátku, což je zmíněno ve 14. století v povídkách Canterburských, že mnoho povolání považovalo pátek za nešťastný den pro cestování nebo uzavírání nových smluv. Podle křesťanské tradice pak byl Ježíš ukřižován v pátek, což mu na štěstí nepřidalo. Další teorie praví, že protože pátek 13. se prakticky nezmiňuje před rokem 1907, ale posléze se ho lidé začali extrémně bát, může za to s největší pravděpodobností vydání tenkrát oblíbeného románu Thomase W. Lawsona Pátek třináctého (Friday, the Thirteenth), ve které píše o bezskrupulózním bankéři, který využívá pověry k tomu, aby na Wall Streetské burze vytvořil paniku a vydělal na tom. Spojení templářů a pátku 13. v podání Dana Browna je podle všeho moderní kombinace a nezakládá se na historickém podkladu.
Ve španělsky mluvících zemích se zase za nešťastný považuje úterek 13. a nešťastný pro ně není pátek sám o sobě, ale úterý, protože je posle názvu "martes" zasvěceno bohu války. Řecký název pro úterý je "Triti", třetí den, a prý to potvrzuje pověru do třetice všeho zlého. Po měsíci, ve kterém připadá 13. den na úterý pak následuje měsíc, ve kterém je pátek třináctého.
Letos budou ještě dva pátky třináctého (v dubnu a červenci), zažijeme tedy celkem tři.
V roce 845 přijalo na dvoře Ludvíka Němce, krále Východofranské říše, 14 českých knížat křesťanství. V roce 1943 Adolf Hitler nařizuje totální mobilizaci v Třetí říši.
Z narozenin zmiňuji Miloše Zapletala, Ester Kočičkovou nebo Miroslava Žambocha, ze světových osobností pak Trevora Rabina (kytarista skupiny Yes), Patricka Dempseyho a Orlando Blooma.
Z úmrtí pak můžeme mimo jiné vzpomenout Františka Drtikola, Vlastu Fialovou nebo Jamese Joyce.
Pranostika radí: Svatý Hilarius - vyndej sáně, schovej vůz.
USA slaví Den realizování svých snů, Den házení viny na někoho jiného a Den gumových kachniček.

14. leden:
Podle starého juliánského kalendáře je dnes 1. leden a Rusové slaví "Starý nový rok" neboli nový rok podle starého kalendáře.
V roce 993 byl vysvěcen Břevnovský klášter založený sv. Vojtěchem. Je sobota, Pražáci, jděte si ho prohlídnout! O necelých 1000 let později, v roce 1900, se v Římě konala premiéra opery Tosca od Giacoma Pucciniho.
Z narozenin bych zmínila Alberta Schweitzera, nositele Nobelovy ceny za mír, LL Cool J nebo Dave Grohla.
Z úmrtí si připomeneme smrt Vratislava II., Františka Drtiny (jeden ze zakladatelů skautingu u nás), architekta Jana Kaplického a Charlese Dodgsona alias Lewise Carrolla.
V USA slaví Den oblékání svých domácích mazlíčků, Den císařských řezů a Den organizování svého domova.
Hm. Než velký úklid, raději se mrknu do kláštera.

15. leden:
V roce 1943 dokončili stavbu největší administrativní budovy v Americe, Pentagonu. V roce 1989 v Praze na Václavském náměstí začala série mohutných protikomunistických demonstrací nazvaná později Palachův týden.
Narozeniny dnes slavili takoví lidé, jako byl Moliere nebo Martin Luther King.
Zemřelo také mnoho slavných, ale všichni byli jaksi... úzkoprofiloví, a proto si je netroufnu připomenout.
Pranostika praví: Na svatého Pavla poustevníka pěkný den - dobrý rok; větrný den - mokrý rok.
V USA se slaví Kloboukový den a Den náboženské svobody. Den Martina Luthera Kinga se kupodivu slaví až 16.1.
 

10 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 pizlik1 pizlik1 | E-mail | Web | 9. ledna 2012 v 12:52 | Reagovat

Hlasuji pro únavu, a to nejenom materiálu:)))

2 Lilly Lilly | Web | 9. ledna 2012 v 13:21 | Reagovat

Dokonalý zločin! Ou yeah...

3 Ebolin Ebolin | Web | 9. ledna 2012 v 14:22 | Reagovat

Nevinnost :-)

4 Taychi Taychi | Web | 9. ledna 2012 v 14:22 | Reagovat

Břetislav! O něm jsme se zrovna dneska bavili...

5 VendyW VendyW | Web | 9. ledna 2012 v 14:26 | Reagovat

Nevinnost, to mi připadá vcelku zajímavé...ostatní jsou takové nevím, fádní....Změna dost podobné téma jak bylo Naruby, Dálnice to že je absolutně k ničemu na to stačí tří čtyři věty, Únava no taky by se dalo,Dokonalý zločin téma pro fanouškovské blogy různých herců hrajících v různých více či méně podařených detektivkách a Nováčci a blog ? Jak se pozná nováček od již zaběhnutého blogu pokud nedávají všichni všem komentáře? A takové ty komenty Zajdi ke mě, mám nový blog je o módě, o Stmívání, o účesech o té a té skupině, o tom a tom herci....ty mě spolehlivě vždy odradí od podívání se. Takže pro mne je zajímavá Nevinnost jsem za.

6 Miri Miri | Web | 9. ledna 2012 v 15:44 | Reagovat

Právě jsem dočetla několik dobrých detektivek, takže jasně hlasuju pro dokonalý zločin.

7 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 9. ledna 2012 v 15:45 | Reagovat

Třeba dálnice.
Sice by se dokonalý zločin hodil, ale já nechci číst furt dokola že neexistuje a nebo že byste museli někoho kochnout rampouchem....

8 Nikolll-ka Nikolll-ka | Web | 9. ledna 2012 v 17:51 | Reagovat

Dokonalý zločin! téma jako stvořené pro povídku! :))

9 Bee Shifer. Bee Shifer. | Web | 9. ledna 2012 v 18:07 | Reagovat

Dokonalý zločin! To bude super detektivka!
A když ne, tak nevinnost, blog a nováčci, změna...
Tentokrát je mi vlastně úplně jedno co vyhraje ;)

10 Gabrina Gabrina | E-mail | Web | 10. ledna 2012 v 16:21 | Reagovat

Dokonalý zločin má můj hlas.

11 SlečnaNeobyčejná SlečnaNeobyčejná | Web | 10. ledna 2012 v 17:06 | Reagovat

Já bych se rozepsala na nováčci a blog...

12 Brenda Brokenheart Brenda Brokenheart | Web | 12. ledna 2012 v 14:33 | Reagovat

Dlouho jsem se rozmýšlela, zda mám zvolit nevinnost, nebo dokonalý zločin.. na konec jsem se ale rozhodla pro druhou ze dvou uvedených možností ^^

13 D@ve D@ve | Web | 13. ledna 2012 v 13:54 | Reagovat

Hlas pro nevinnost.

14 zihana zihana | Web | 13. ledna 2012 v 20:20 | Reagovat

já hlasovala pro ZMĚNA skvělý téma a spousta článků se na to dá napsat

15 Payn Payn | Web | 13. ledna 2012 v 21:11 | Reagovat

Dokonalý zločin

16 Karol Dee Karol Dee | Web | 14. ledna 2012 v 19:59 | Reagovat

Nevinnost vs. dokonalý zločin. Většinou vítězí spíš drastičtější témata, takže je zajímavé, že proti sobě stojí něco naprosto odlišného...

17 Ebolin Ebolin | Web | 14. ledna 2012 v 21:26 | Reagovat

Žádné téma, které bych chtěla nejspíš nemá šanci :-(

18 Nika Nika | Web | 15. ledna 2012 v 14:11 | Reagovat

v USA, koukám, taky slaví jenom samé koniny, ale zato roztomilé... proč my nemáme den gumových kachniček? :D

19 anuliiese anuliiese | 15. ledna 2012 v 17:21 | Reagovat

Dokonalý zločin ! Podle mě je to úžasné téma,skvělé pro povídkové blogy ! :))

20 Ebolin Ebolin | Web | 15. ledna 2012 v 19:11 | Reagovat

Zatím vyhrává nevinnost! Dotáhne to do konce? :-) Já doufám, že ne!

21 Bee Shifer. Bee Shifer. | Web | 15. ledna 2012 v 21:05 | Reagovat

Takže dokonalý zločin nevyhraje :/
Sakra, na nevinnost mě nic nenapadá ^^

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama