Vyluštění mezivánočního kvízu z roku 2011

4. ledna 2012 v 22:39 | Cirrat |  Postřehy
Tak jo. Chvíli to trvalo, neb mě sklátila mimo jiné bolest hlavy a já nevím co všechno ještě, ale jdu vám předat vyluštění těch padesáti svátečních otázek. A pak půjdu odtajnit komentáře.

Ale abych vás trochu napnula (a protože sepsat ty odpovědi je docela nadlouho), dnes vám dám první půlku a zítra druhou. Jsem bestie, já vím :-)


1. Sečteno a podtrženo, když Jindřich VIII. umíral, kolik mohl říci, že měl manželek?
Záleží na tom, ke které církvi se hlásíte, nebo co berete za platné: buď dvě nebo čtyři. Ono se říká "šest žen Jindřicha VIII.", ale:
Papež prohlásil Jindřichův druhý sňatek s Annou Boleynovou za neplatný, protože král byl dosud ženatý se svou první ženou Kateřinou Aragonskou. Mínus jedna.
Jindřich jako hlava nově vytvořené anglikánské církve ovšem prohlásil za neplatný svůj sňatek právě s Kateřinou, odvolával se na Starý zákon, který nazýval "Božím zákonem", ať se to papežovi líbí nebo ne, a prý je zakázáno, aby muž spal s vdovou po zesnulém bratrovi. Mínus dvě.
Ovšem než Annu Boleynovou nechal Jindřich popravit za cizoložství, prohlásil jejich manželství za zrušené, jako by se nikdy nestalo (jak mu pak tedy mohla být nevěrná?). Skóre je pořád mínus dvě.
Třetí manželství bylo platné, ale Jana Seymourová zemřela krátce po vyčerpávajícím porodu.
Čtvrtý sňatek s Annou z Cleves byl rovněž zrušen, a to z důvodu nenaplnění manželství - nikdy nedošlo ke konzumaci jejich svazku - a ještě z toho důvodu, že v době jejich sňatku byla Anna z Cleves zasnoubená s lotrinským vévodou Františkem a tehdy formální zásnuby představovaly překážku pro uzavření manželství s jinou osobou. Mínus tři.
Pátá manželka, Kateřina Howardová, byla rovněž obviněna z cizoložství, král své manželství s ní zrušil, vyhlásil zákon, podle kterého je královnina nevěra vlastizradou a Kateřinu Parrovou popravil. Mínus čtyři.
Šestá žena, Kateřina Parrová, ho nakonec přežila. Zbývají nám tedy manželky dvě, pokud berete Jindřichovo vystupování jako hlavy církve za platné. Pokud je pro vás autoritou pouze papež, pak Jindřich nemohl zrušit své manželství s Annou Boleynovou a Kateřinou Howardovou a rozluka byla provedena pouze popravou. Pak mu tedy zbyla manželství čtyři.

2. Jaký Edisonův vynález používají anglicky mluvící lidé dnes a denně?
Někdo asi bude vřískat, že to byla zavádějící otázka, ale já vás varovala, že to jsou chytáky: slovíčko "Hallo". Edison sám se raději do telefonu hlásil námořnickým "Ahoy boy".

3. Jaké bylo Mozartovo celé jméno?
Zapomeňte na to, co vás naučili na základce. Celým jménem se wunderkind jmenoval Johan Chrysostomus Wolfgangus Theophilius Mozart. On sám si říkal Wolfgang Amade (nikoli Amadeus) nebo Wolfgang Gottlieb. Ani se mu nedivím, s takovým jménem. Amadeus a Gottlieb ovšem znamená v překladu to samé - Boží láska. Na druhou stranu, je to docela řízek, když si vezmete, že mu celá staletí říkáme přezdívkou...

4. Jakou barvu má vesmír?
Podle výzkumů vědců z americké Univerzity Johna Hopkinse v roce 2002 na základě analýzy světla z 200.000 galaxií usoudili, že vesmír je ve skutečnosti světle zelený a ne černý se stříbrnými puntíky. Pak se opravili, že ve skutečnosti má vesmír poměrně ošklivou šedobéžovou barvu. Nevíte, kde by se člověk mezi takové lidi mohl přihlásit, aby ho za tohle platili?

5. Co je největší předmět, jaký spolkne plejtvák obrovský?
Kdo říkal flašku od coca-coly, měl pravdu. Ale nesměla by být naštorc - jícen plejtváka obrovského má totiž zhruba velikost středního grapefruitu.

6. Co vydává v oceánu největší hluk?
Garnáti. Ty malé mrchy vydávají nejhlasitější přírodní zvuk vůbec. Je to také jediný zvuk, který dokáže přehlušit sonar ponorky - když je ponorka pod garnáty, neslyší, co se děje nad ní, a naopak. Jejich kumulovaný "řev" dosahuje hodnoty 246 decibelů (pro zajímavost, Manowar, kteří drží rekord z roku 1984 a pak z roku 1994 jako nejhlasitější rock'n'rollová kapela na světě, dosáhli v devadesátých letech hodnoty 129,5 decibelu, pak při zvukovce v roce 2008 "dali"138 decibelů a kapela KISS v Kanadě v roce 2009 hrála chvíli s hlasitostí 136 decibelu). Ve vodě se zvuk šíří pětkrát rychleji, takže na vzduchu jsou garnáti slyšet o hodnotách kolem 160 decibelů. Lidský práh bolesti je stanoven jako 130 decibelů.
Garnáti rodu Alpheus a Synalpheus, kteří za tenhle bugr můžou, se totiž vyskytují v obrovských hejnech a všichni najednou klepou svým jediným klepetem. Ve skutečnosti ovšem zvuk nezpůsobuje klapnutí klepeta, ale tak zvaná kavitace - klepeto se zavře tak rychle, že vystříkne vodu rychlostí 100 km/h, při čemž se vytvoří bublinky pomalu se roztahující vodní páry. Když voda zpomalí a tlak opadne, parní bublinky prasknou, uvolní velké teplo (prý až 20.000°C), hlasitý praskavý zvuk a světlo. Tomu se říká sonoluminiscence a je to velice vzácný jev, kdy zvuk vytváří světlo.
Garnáti hluk využívají k omráčení kořisti, komunikaci a hledání partnera. Kromě toho, že ničí sonary, dokáže tento ostrý a intenzivní zvuk promáčknout i lodní šrouby. V angličtině se jim říká Pistol Shrimp.
Pro nevěřící angličtináře video od BBC (i když, mrkněte na něj, i kdybyste anglicky neuměli - je tam prakticky popsané to samé, co jsem napsala výše), pro všechny krátké devítivteřinové video se zvukem klepání garnátů. Jistě, samo o sobě to není nic moc, ale představte si to hlasitější, než je ten nejhlasitější koncert, na kterém jste kdy byli. Hlasitější, než kdyby vedle vás startoval tryskáč...

7. Kdo vynalezl kolíček na prádlo?
Jednodílný, který se skládal z jakési pružné "vidličky", kterou se prádlo přichytilo ke šňůře, si připisuje na konto Jérémie Victor Opdebec. V Anglii se tyto kolíčky asociovaly s místními cikány, kteří je vyráběli ze silnějších proutků a prodávali hospodyňkám. Dvoudílný spojený pružinkou pak v roce 1853 patentoval David M. Smith ve Vermontu, město Springfield.

8. Jak se jmenoval autor Alenky v říši divů vlastním jménem? Se kterou postavou z tohoto příběhu se ztotožnoval?
Lewis Carroll je pseudonym anglického autora, matematika a logika Charlese Lutwidge Dodgsona. Carroll je převrácená podoba jména Charles odvozená z latinského Carolus, Lewis je pak poangličtěný Ludovicus, Lutwidge. On sám byl společenský a zábavný, i když trpěl koktavostí. Původně měl studovat na kněze, ale po vysvěcení na nižšího jáhena požádal o dovolení v kněžské dráze nepokračovat, i když se neví přesně proč. Některé teorie uvádí, že se styděl za svou koktavost a obávál se kázání, on sám v denících z té doby uvádí, že je zlý a hříšný a trpěl podle všeho depresemi. Z jeho deníků minimálně 4 roky chybí. Podle toho, co v těch zbývajících ale popisoval, je možné, že trpěl epilepsií spánkového laloku, kdy člověk neztrácí vědomí, ale dosahuje změny vědomí a může pak vnímat svět podobně, jak to popisuje v Alence v říši divů. Dodgson sám popíral, že by jeho hrdinka byla založena na skutečné dívce, i když se lidé domnívají, že je sepsána podle dcery jedněch z jeho přátel, Alice Lidellové (v originále se dívka jmenuje Alice, Alenku z ní udělal český překlad), které tyto příběhy nejprve vyprávěl a posléze jí věnoval rukopis, ale i v tomto příběhu pro děti je ostře kritický a satirický vůči svému tehdejšímu okolí (viz. 25. otázka).
Postavou, se kterou se Dodgson v tomto příběhu identifikoval, je ve skutečnosti pták dodo.

9. Co znamená slovo "chameleon"?
Pozemský lev :-)

10. Najděte a přeložte do češtiny latinský název madagaskarské šelmy fosa.
Cryptoprocta Ferox - zuřivý skrytý konečník.

11. Je sklo tekutina?
Není, tedy při normálních podmínkách ne. Je to amorfní tuhé těleso, které se v běžných podmínkách nachází v pevném skupenství a rozhodně "nestéká" s věkem dolů v tabulkách.

12. Je pravděpodobnější, že vás zabije blesk nebo asteroid?
Čistá pravděpodobnost úmrtí asteroidem je dvakrát větší, než úmrtí bleskem. Z jakéhosi důvodu je to ovšem bleskům jedno a trefují se do lidí desetkrát častěji, než by podle pravděpodobnosti měly...

13. Je 666 opravdu "číslo šelmy"?
Ve skutečnosti je to v překladu knihy Zjevení špatně přepsané, má to být 616. Myslím ale, že se to jen tak neuchytí...

14. Jakou barvu má voda?
Chemické poučky a definice jsou vodě vcelku jedno. Opravdu má sama o sobě lehounce modrou barvu.

15. Co z následujícího vymysleli Skoti? A kdo vymyslel to ostatní? - whisky, inzulin, kilt, marmeláda, lodní šroub, dudy, námořnictvo Spojených států, ultrazvuk, knihy, porridge, hypnóza, kaleidoskop.
Whisky - Tu vynalezli ve skutečnosti staří Číňané a dříve než do Skotska se dostala do Irska. Slovo "whisky" pochází z irského uisge beatha, které je překladem latinského aqua vitae, živá voda.
Inzulín - Skotský fyziolog John James Richard Macleod v roce 1923 získal společně s kanadským lékařem Frederickem Bantingem Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu za objevení léčebných účinků inzulínu.
Kilt - Kilt jako mužskou sukni vynalezli Irové, samotné slovo ale pochází z dánského kilt op = podkasat.
Marmeláda - Marmelády a zavařeniny existovaly samozřejmě mnohem dříve, ale ve čtvrtém největším městě Skotska Dundee se traduje, že marmeládu "vynalezla" v roce 1797 Janet Keillerová, která potřebovala nějak zpracovat celý náklad sevillských pomerančů. Keillerovi původně prodávali svou zavařeninu v malém obchůdku, jejich syn ale v polovině devatenáctého století celý proces zprůmyslnil a město Dundee se postupně stalo jedním z nejznámějších producentů marmelády.
Lodní šroub - obecně se soudí, že lodní šroub jako pohon poprvé použil Skot James Watt. Ano, ten James "parní" Watt.
Dudy - ty pocházejí pravděpodobně ze Střední Asie a objevují se například i v řecké poezii ze 4. století př.n.l.
Námořnictvo Spojených států - John Paul Jones (1747-1792) byl Skot a jeden z nejznámějších námořních důstojníků na americké straně ve válce o nezávislost. Sám jako takový ale pokyn k založení námořnictva nevydal.
Ultrazvuk - Jeho léčebné použití bylo paralelně vyvinuto ve třech zemích v prakticky nepatrném časovém odstupu - ve Spojených státech, ve Švédsku a ano, ve Skotsku.
Knihy - tohle byl ode mě hnusný chyták. Knihy se vyvíjely paralelně v různých částech světa.
Porridge - neboli ovesná kaše, doložená v žaludcích neolitických lidí, kteří žili před nějakými 5.000 lety...
Hypnóza - kolem roku 1841 skotský chirurg James Braid vyvinul slovo "neuro-hypnotism" založený na pracech Franze Mesmera a jeho následovníků. V roce 1843 v první knize věnované tomuto tématu nazvané Neurypnology Braid poprvé popisuje hypnotické stavy.
Kaleidoskop - Skot Sir David Brewster ho vymyslel v roce 1817 a poskládal ho ze tří řeckých slov tak, aby název dával v překladu dohromady "pozorování krásných věcí". Takže tak.
Ostatně i sám název Skotsko pochází od keltského kmene Skotů, kteří na toto území v 5. a 6. přišli z Irska. Na druhou stranu, Encyclopedia Brittanica je skotská - pokud jste ji někdy viděli, měli jste možnost všimnout si bodláku na hřbetech jednotlivých svazků. Bodlák je symbolem Skotska.
Pro zvědavce malý odkaz - můžete se v tom chvíli povrtat.

16. Co pro gladiátory znamenal palec vzhůru?
Ve skutečnosti to prý znamenalo tasený meč a tedy smrt. Žádný palec dolů nebyl. Milost se udělovala palcem sevřeným v pěst. Palec vzhůru je omyl rozšířený poměrně nedávno, v devatenáctém století, hlavně díky obrazu Pollice Verso Jeana-Leona Geromeho z roku 1872. No, nenapadlo vás někdy, proč se říká "držet palce"? Nevím, jestli to má s tímhle souvislost, ale nezní to špatně.
Jiné zdroje uvádí, že se ví jen, že latinské Pollice Verso, doslova "otočený palec", mohlo znamenat cokoliv a nevíme, v jaké poloze měl být palec pro milost a v jaké pro smrt. Za "zakladatele moderního mýtu" je opět označen Gerome.

17. Kdo zavedl výraz "přežití nejsilnějších"? Řekněte o něm něco.
Ačkoli se tato fráze objevuje ve spojení s Darwinem, jejím autorem byl ve skutečnosti Herbert Spencer.

18. Co jako první na světě prolomilo zvukovou bariéru?
Bič. Jeho koneček nepráská díky ničemu jinému, než že se pohybuje obrovskou rychlostí.

19. Podle jakého živočicha se jmenují Kanárské ostrovy? Odkdy se jim tak říká?
Podle psů, latinsky Canis. Plinius Starší, který zahynul při výbuchu sopky v Pompejích, ve svých pamětích tvrdí, že mauretánský král nazval ostrov, kterému říkáme dnes Gran Canaria, Insula Canaria, doslova Ostrov psů "neboť se tam nacházelo mnoho velkých psů".
Další teorie tvrdí, že se ostrovům říkalo Insula Canaria, protože názvem "mořský pes" byli označováni tuleni, kteří na březích ostrovů často odpočívali.
A další historický drb tvrdí, že staří Řekové věděli, že "někde na jihu jsou ostrovy, kde uctívají psy", což si buď trochu popletli s egyptským Anubisem nebo staří obyvatelé Kanárských ostrovů opravdu milovali a uctívali psy tak, jak si říkáme, že Egypťané milovali kočky.

20. Kdo má víc krčních kostí - myš nebo žirafa?
Chyták - všichni savci mají 7 krčních obratlů, rozdíl je jen v jejich velikosti.

21. Odkdy žijí v Británii Keltové?
Od 21. června 1792. Skupinka londýnských (!!!) "bardů" tehdy na vrchu Primrose Hill v Londýně uspořádala zcela vymyšlený rituál, o kterém tvrdili, že pochází od starých keltských kmenů a jejich druidů.
Ovšem obyvatelé Británie si nikdy Keltové neříkali - slovo Kelt vymyslel řecký historik Herodotos v pátém století př.n.l., když potřeboval nějak označit národy žijící na horním toku Dunaje na sever od Alp. Římané těm samým říkali Galové (helou, Asterixi!) a obyvatelům toho ostrova nahoře zase Britanni, proto Británie.
Výraz Kelt se v angličtině začal používat až v 16. století a souvisí spíš s novodobým irským, velšským a skotským nacionalismem než se skutečným historickým vývojem národů.

22. Odkud pochází Santa Claus?
Santa Claus je stejně jako Svatý Jiří z Turecka. Svatý Mikuláš, v angličtině tedy Saint Nicolas, posléze zpotvořeno na Santa Claus, žil a konal zázraky tam, kde dnes leží město Demre, jeho zázraky se nejčastěji týkaly dětí - například jednou vzkřísil tři děti, které zlý hostinský zabil, rozsekal na kousky a naložil do láku.
Jeho laskavost k dětem vysvětluje, proč se stal vánočním svatým, ale je mimo jiné i patronem soudců, zastaváníků, zlodějů, kupců, pekařů, mořeplavců a vrahů. Nikdo neví proč.
Newyorčan Clement Clarke Moore v roce 1823 napsal báseň o návštěvě svatého Mikuláše, kde popisuje buclatého mužíka s bílým plnovousem a jiskrou v oku oblečeného v červený šat lemovaný bílou kožešinou, sáně přistávající na střechách, soby i jejich roztomilá jména a pytel plný hraček (pokud jste ještě neklikli na odkaz, ano, je to T'was the Night before Christmas). Thomas Nast pak v šedesátých letech 19. století k této básni nakreslil ilustrace (jako je například tato) a Coca-colový dědoušek přišel až sto let po Mooreho básni.
Kdy se vlastně Svatý Mikuláš přesunul z Turecka na severní pól není známo, ale v roce 1927 už to byl natolik "známý fakt", že když Finové prohlásili, že Santa Claus žije ve finském Laponsku, protože na severním pólu nejsou ani lišejníky a tak by sobi neměli co žrát, nikdo se s nimi ani moc nehádal...

23. Proč je maraton dlouhý 42,195km?
Kvůli pohodlí britské královské rodiny. Když se konaly v roce 1908 olympijské hry v Londýně, byla startovní čára pod okny Windsorského paláce, kde start sledovala polovina královské rodiny, a cíl byl pod královskou tribunou na stadionu White City, kde na běžce čekala druhá polovina. Mezi oběma čárami byla vzdálenost 26 mil a 385 yardů - a to od té doby zůstalo tak nějak jako standardní délka maratonu.
Legenda praví, že poté, co posel doběhl od Maratonu, aby zvěstoval vítězství řeckého vojska, padl mrtev k zemi vyčerpáním. Leda by byl fakt raněn, protože profesionální běžečtí poslové v té době normálně běhali s ledovým klidem i dvakrát větší štreky.
Legenda Herodotova praví, že posel letěl z Athén do Sparty, aby Sparťani přišli na pomoc proti Peršanům. Sparťani byli zaneprázdnění jakýmsi náboženským svátkem, tak se otočil a běžel zpátky do Athén, že to teda zvládnou u Marathonu sami. Athény vyhrály, posel přežil.
Běhu na tratě delší, než je maraton, se říká Ultraběh.

24. Který národ vymyslel koncentrační tábory?
Cituji Knihu všeobecné nevědomosti: "Jestliže si ještě myslíte, že Německo, tak snad žijete v opuštěné jeskyni."
Obvykle se za jejich vynálezce považuje Británie, která v letech 1899-1902 používala internační tábory pro rodiny z tzv. 2. búrské války.
Ve skutečnosti tenhle koncept vznikl ještě o něco dříve ve Španělsku, když se roku 1895 snažilo udržet si Kubu. Někoho tenkrát napadlo koncentrovat civilisty na jednom místě, aby se lépe dali ovládat. Španělsko boj o nadvládu na Kubě projelo na celé čáře a v roce 1898 se stáhlo z ostrova.
Britové převzali tento systém, když "koncentrovali" v táborech ženy a děti búrů, aby je nemohly podporovat a taky proto, že Britové vypalovali búrské farmy, aby búrská vojska vyhladověli. Jenže systém se Britům těžce vymkl z ruky a nakonec toto bylo OSN označeno za první genocidu 20. století.

25. Proč se v angličtině říká "mad as a hatter" neboli "bláznivý jako kloboučník"?
Bláznivý kloboučník je mimo jiné i postava právě z Alenky v říši divů a je to opravdu cvok. Proč ale?
V 18. a 19. století se v Anglii při výrobě plstě na klobouky používala rtuť, která se postupně ukládala v tělech lidí, kteří s ní přicházeli do styku. Otrava rtutí způsobuje demenci. "Mad as a hatter" se tedy říká o lidech, kteří jsou považováni za vyšinuté.
Otrava rtutí - a "bláznivost" kloboučníků - se mimo jiné projevuje pocity znecitlivění nebo naopak brnění pokožky ("mravenci" v ruce), zrakovými a sluchovými obtížemi, potížemi s výslovností při řeči (podobné jako má třeba opilý člověk), úzkostnými stavy, halucinací, podrážděností, depresí, nekoordinovaností pohybů a třasem.
Traduje se, že toto sousloví proslavil právě Carrollův kloboučník, i když jeho blázniviny neodpovídají těm obvyklým. Carroll (nebo teď už vlastně můžu říkat Dodgson) totiž vyrostl poblíž města Stockportu, kde bylo kloboučnictví hlavním průmyslem, a tak měl spoustu možností pozorovat, jak rtuťové výpary na muže a ženy v tomto zaměstnání působí.

Tak, na tuto veselú notečku se s vámi pro dnešek loučím, zbytek zítra.
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Vendy Vendy | Web | 4. ledna 2012 v 23:49 | Reagovat

Paráda.
Koukám, že všechno jsem měla špatně!
Jsem nachytaná na švestkách... (I když jsem asi trefila tu flašku od coly) :-)
Dost věcí tady mě překvapilo, zejména jména, a pak taky původy věcí ze Skotska.
O barvě vesmíru ani nemluvě...

2 nel-ly nel-ly | Web | 5. ledna 2012 v 15:02 | Reagovat

některé informace jsou fakt úžasné :D garnáti, bože
a i jsem se pobavila, chudáci vědci a mrcha voda! i když Mozart opravdu řízek je, ale to jsem jedno z mála vážně věděla

3 Ebolin Ebolin | Web | 5. ledna 2012 v 15:19 | Reagovat

[1]: Nic si z toho nedělej, já bych taky byla někde mimo :-D

No, opravdu jsem se neúčastnila, tohle je moc (silný) kafe (jo, silný v závorce, protože na mě je kafe silný, i když silný vůbec není :-))

4 AlanaCunningham AlanaCunningham | E-mail | Web | 10. června 2012 v 18:24 | Reagovat

If you are willing to buy real estate, you would have to receive the <a href="http://goodfinance-blog.com">loans</a>. Furthermore, my sister always uses a car loan, which seems to be the most firm.

5 generic generic | E-mail | Web | 29. dubna 2015 v 15:17 | Reagovat

Hello!
<a href="http://fast4delyvery4viagra.com/">generic viagra without prescription</a> , <a href="http://fast4delyvery4cialis.com/">cialis generic pharmacy online</a> ,

6 fast fast | E-mail | Web | 30. dubna 2015 v 4:43 | Reagovat

Hello!
<a href="http://fast4delyvery4viagra.com/">viagra fast delivery</a> , <a href="http://fast4delyvery4cialis.com/">cialis fast delivery</a> ,

7 cialis_sample cialis_sample | E-mail | Web | 1. května 2015 v 22:44 | Reagovat
8 viagra viagra | E-mail | Web | 21. června 2015 v 6:22 | Reagovat
9 delivery delivery | E-mail | Web | 8. července 2015 v 19:08 | Reagovat
10 side side | E-mail | Web | 15. července 2015 v 20:05 | Reagovat
11 cheap_viagra cheap_viagra | E-mail | Web | 12. listopadu 2015 v 11:14 | Reagovat
12 for for | E-mail | Web | 25. listopadu 2015 v 18:18 | Reagovat

http://pharm11reliable.com/ ,    http://reliable11pharm.top/ ,

13 identify bug picture identify bug picture | E-mail | Web | 12. února 2017 v 17:06 | Reagovat

lavender spray bed bugs <a href="http://bedbugs.us.org/">bed bug traps that work</a> does rubbing alcohol kill bed bugs <a href=http://bedbugs.us.org/>exterminating bed bugs</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama