Vyluštění mezivánočního kvízu z roku 2011 - část 2.

5. ledna 2012 v 14:25 | Cirrat |  Postřehy
Včera jsem se prvním pětadvaceti otázkám věnovala několik hodin. Přece jen, přesně to zformulovat tak, aby bylo všechno jasné, to je poněkud delší, než si sama přečíst odpovědi. Které notabene už znám, jinak by mě nenapadlo na ně chytat ostatní.

A jak tak vlastně koukám do kalendária na tento týden, včera se mi tou první záplavou triviálních znalostí povedlo oslavit Trivia Day :-) Tak jdeme na ten zbytek:


26. Žil skutečně Sweeney Todd?
Sweeney Todd je vymyšlená postava, která se prvně objevila jako zloduch v šestákových krvácích z 19. století v Anglii. Tvrzení, že skutečně žil, jsou vehementně historiky vyvracena, i když připouští, že existovaly podobné archetypy, které poskládané dohromady daly tohoto záporáka.

27. Co je největší peckovice na světě?
Budete se divit, ale je to kokos. Stejně jako mandle, která původně byla peckou jakéhosi ovoce, jehož dužnina se už dávno vývojem ztratila, je kokos sám o sobě pecka. Zbytky dužniny kokos obalují a známe je jako kopru. Aneb není ovoce jako ovoce...

28. Které z následujících plodin jsou bobule: jahody, maliny, broskve, vodní meloun?
Vodní meloun. Broskev je peckovice, maliny jsou souplodí peckovic a jahody taky. Bobule je definována jako "dužnatý plod obsahující semena", takže ano, dužnatý meloun se spoustou semínek je bobule taky. Stejně jako rybíz, hroznové víno, kaki, rajče nebo i paprika (tzv. bobule vysychavá).

29. Je rajče ovoce nebo zelenina? A proč?
No, a berete to botanicky, kulinářsky nebo právně?
Čistě botanicky-encyklopedicky vzato je rajče ovoce, stejně jako okurek nebo paprika, protože mají semena a jsou dužnatá (jsou to bobule).
Zahrádkářsky je to zelenina ("zahrádkářsky" je ovoce dužnatý plod víceleté rostliny, zelenina je dužnatý plod jednoleté rostliny), kulinářsky taky zelenina, "jelikož se nepodává samostatně jako dezert, jen jako součást hlavního jídla nebo salátu".
Právně... Podle toho, kde jste (například směrnice Evropské komise 2001/113/EC praví, že mrkev je taky ovoce). V roku 1893 bylo rajče právně uznáno jako zelenina Nejvyšším soudem Spojených států ve sporu Nix vs. Hedden - na ovoce se tenkrát dovozní clo nevztahovalo, na zeleninu však ano. Stát New Jersey má rajče jako státní zeleninu, Arkansas to pojal obezřetně: rajče je tam zároveň státní zeleninou i ovocem.
Mimochodem, to, že loni uznal kongres Spojených států jako zeleninu i pizzu, není nový nápad. Podle všeho podobný návrh padl v roce 1981 za Reagana, tentokrát šlo ovšem o kečup. Prý tehdy, stejně jako loni, proto, aby měli žáci ve školách vždy k jídlu dostatek zeleniny. Tehdy to padlo, tentokrát to prošlo, závěr o stavu společnosti si udělejte sami.

30. Co z následujícího jsou ořechy: mandle, vlašské ořechy, paraořechy, burské oříšky?
Definice ořechu je "prostý suchý plod s jedním (zřídka dvěma) semeny, u něhož po dozrání stěna semenného pouzdra velmi ztvrdne".
Mandle, jak jsem zmiňovala výše, jsou pecka, které zakrněla dužnina. Ochutnali jste někdy pecku meruňky nebo broskve (když se vám tedy povedlo sehnat nějakou nezkaženou)? Chutnají podobně jako lehce nahořklé mandle...
Paraořechy jsou ve skutečnosti semena (ano, jako sezamová nebo lněná semínka).
Buráky neboli arašídy jsou druhem hrachu, který roste pod zemí. Luštěniny vivat. Ono profláklé varování na pytlíku arašídů "může obsahovat ořechy" ve skutečnosti dává smysl, pokud jsou buráky zpracovávány v továrně, kde se zpracovávají i "normální" ořechy. Buráky jsou také velmi prudkým alergenem, některým lidem stačí ke smrti jen vdechnutí trochy prachu z arašíd.
Pistácie jsou taky peckovice, abyste věděli, a ne ořechy. V Mezinárodním námořním kodexu nebezpečného zboží jsou klasifikovány ve třídě 4.2 "hořlavé pevné látky (látky náchylné k samovolnému vzplanutí)" - čerstvé pistácie uložené pod tlakem opravdu mohou chytit plamenem.
Pravými ořechy jsou tedy vlašské, lískové, pekanové, kaštany (ale ne ty koňské), bukvice, žaludy a plody habru, břízy a olše, ořešáku popelavého či ořechovce.

31. Podle čeho se grogu říká grog?
Podle kabátu. Od 17. století do roku 1970 se na lodích Royal Navy dával posádce rum jako lodní příděl. To ale často vedlo k opilosti a potížím, a tak dal roku 1740 anglický viceadmirál Edward Vernon svým mužům rum zředěný horkou vodou. Později se do této směsi přidával i cukr a limetková šťáva, dnes se dochucuje vším možným. Vernonovi se přezdívalo "Old Grog", protože nosil často kabát z grogénu (angl. grogham), hrubé látky z hedvábí a vlny.
Rumu smíchanému s vodou, cukrem a muškátovým oříškem se říkalo "bumbo" a byl oblíbenější u pirátů a obchodního námořnictva.
Další verze tvrdí, že Grog je akronymem názvu Grand Rum of Grenada a byl vytvořen Angličany po dobytí tohoto karibského ostrova v 18. století, ale jedná se o domyšlené zpětné vysvětlení, stejně jako SOS bylo nejdřív prostě nouzovým signálem a až později k tomu někdo přidal Save Our Souls (zachraňte naše duše).

32. Přes které oko nosil admirál Nelson pásku?
Kdo napsal, že Nelson pásku nenosil, měl pravdu. Skutečně však měl jedno oko poškozené, a to pravé. Do klobouku si nechal zabudovat stínidlo, aby mu chránilo zdravé levé oko před sluncem.
Při obléhání Calvi na Korsice v roce 1794 mu po dopadu francouzské dělové koule do oka napadal písek a prach a vážně mu ho poškodil, i když ne zcela oslepil, i když navenek nebylo žádné poškození znát, a to do té míry, že mu Royal Navy nejprve odmítlo uznat invalidní důchod.
Nelson tohoto dokázal využít - když při obléhání Kodaně jeho nadřízený admirál sir Hayde Parker signál k ústupu a Nelson ze své pozice narozdíl od něj viděl, že Dánové ustupují, řekl svému kapitánovi: "Víte, Foleyi, já mám jen jedno oko - mám právo být občas slepý." Pak přiložil k pravému oku dalekohled a zvolal "Já ten signál opravdu nevidím!", což se občas chybně cituje jako "Nevidím žádné lodě".
Páska se na Nelsonových portrétech a sochách začala zobrazovat až po jeho smrti, aby mu dodala na hrdinském patosu.

33. Můžete se upít k smrti čistou vodou?
Docela snadno. Naše tělo funguje v určité rovnováze a příliš mnoho vody v příliš krátké době nestihnou ledviny z krve odfiltrovat, což spustí osmózu, při které se buňky začnou snažit vstřebat co nejvíce vody se slabším roztokem látek, než je ten, který mají uvnitř. Pokud jsou obklopené svalovou nebo tukovou tkání, ta se rozestoupí a nechá je bobtnat , neurony mají ale smůlu - kosti neuhnou. Proto většina lidí zemře na "otravu vodou" díky tomu, že jim oteče mozek, vyhřezne ven kolem míchy, dojde k zástavě dechu a smrti, a to dřív, než mají šanci ostatní nabobtnalé buňky popraskat.
Ze stejného důvodu nás vždy upozorňovali, abychom nepili destilovanou vodu. Pít pořád minerálky může způsobit přebytek jedněch látek a nedostatek jiných, ale destilovaná voda narušuje naši rovnováhu v těle extrémně rychle.

34. Měli ve Spojených státech někdy dřevěné peníze?
Ano. V době krize ve 30. letech minulého století v Americe nebyla moc silná víra v dolar, nebo prostě lidé nevěřili bankám. Aby nějak udrželi ve svých krajích nebo městech obchod, vydávali své vlastní oběživo - lososí dolary, peníze z mušlí a mimo jiné i peníze vyrobené z překližky. Tohle byl jeden z faktů, který Milana Vodičku ponoukl místo rešerše na článek sepsat celou knihu Den, kdy došly prachy. Je to jedna z mých oblíbených knih a taky hodně výpravných, co se této části dějin týče. Mluví i o Československu, Polsku a Německu.

35. Jaké bylo skutečné jméno Stalina, Lenina a Hitlera?
Stalin byl Josif Vissarionovič Džugašvili, staľ rusky znamená ocel. Lenin se jmenoval Vladimír Iljič Uljanov a pojmenoval se podle řeky Leny. Hitler byl chyták - Adolf Hitler, tedy. To jeho otec, Alois, byl nemanželským dítětem bez udání otce v rodném listě a s příjmením své matky a ve svých 39 letech převzal jméno svého otčíma.

36. Snídal Winston Churchill skutečně whisky?
Ano, tedy alespoň občas. Nedávno se objevil jídelní lístek z června 1954, kdy Churchill vlastní rukou upravil jídelníček letecké společnosti BOAC a zahrnul do druhého chodu své snídaně mimo jiné i doutík a whisky se sodou.

37. Co je to deprese?
Vzhledem k tomu, že já nejsem odborník, prosím informujte se zde. Jenom bych k tomu dodala, že takové to klasické "mám ti nějakou depku", když je člověk sklíčený nebo znuděný, opravdu z odborného hlediska depresí není.

38. Odkdy se vlastně strojí na Vánoce stromečky?
První ozdobené jehličnany se objevily v 15. století v Livonii (dnes Estonsko a Litva) a v 16. století na severu Německa. V Livonii se stavěl ozdobený strom na náměstí, kde pak kolem něj mladíci a dívky vesele tančili a nakonec ho spálili, v Německu zas malý jehličnan byl často součástí vánočních her v kostele, kde měl symbolizovat strom v ráji, ze kterého bylo utrženo jablko. Postupně se přestěhoval do domácností, kde na něj věšeli oplatky, které měly symbolizovat hostie, tedy tělo páně, a postupem času byly oplatky zaměněny sušenkami a cukrovím různých tvarů. Ve stejnou dobu stávaly v místnostech trojúhelníkové stojany, na kterých na poličkách stály figurky zobrazující narození Krista, svíčky, ozdoby a hvězda. Na konci 16. století se tyto spojily dohromady a tak vznikl ozdobený stromek, jak ho známe dnes. Podle tradice by se měl stromeček strojit právě až na Adama a Evy, tedy na Štědrý den ráno.
Do 18. století se ozdobené vánoční stromky v domácnostech držely na severu Německa a i posléze se šířily hlavně přes šlechtu a měšťany. Britská královna Viktorie si už vánoční stromeček a dárky pod ním pamatuje, do Británie tento zvyk zavedla svého času manželka krále Jiřího III. a právě díky sňatku Viktorie s německým manželem tento zvyk v Británii zakotvil a rozšířil se.
U nás se často stromeček zavěšoval špičkou dolů nad stůl a zdobil se pamlsky a sladkostmi, protože se věřilo, že o vánoční noci přicházejí mrtví škodit. Ozdobený stromeček je nakrmil a sytí už neškodili. Z té doby se také traduje pověra, že od štědrovečerního stolu nikdo nesmí vstát, jinak do roka zemře - mrtvá duše by mu zasedla místo.
Tenkrát se mu u nás ovšem říkalo chvojka a často to nebyl celý stromek, ale jen jeho špička nebo rozsochatá větev. Později se začaly připevňovat špičkou vzhůru, ale spolu s mohutnými betlémy chvojky stromečkům německého měšťanského stylu odolávaly až do 19. století, hlavně pak na venkově. Nakonec byl v 60. letech 19. století německý "tannenbaum" vzat na milost, ale po svém - venkov byl tehdy silně náboženský a tak si i z vánočního stromku udělal symbol po svém: strom sám byl symbol světa, jeho stálezelené větve symbolem Kristova věčného života, papírové růže, které se na něj věšely, byly panenka Maria - růže bez trní, a nakonec jablka byla symbolem Evy. Takto se zdobíval stromek v kostelích - v domácnostech vládly perníčky a jiné pečivo, sušené ovoce a ořechy a pentle, to na přivolání štěstí, a jablka - jako symbol zdraví. Buď se věšel nad stůl jako chvojka nebo se stavěl do okna či doprostřed stolu.
Mimochodem, jedličku také uctívali už staří Římané - byla pro ně symbolem Saturnálií, oslav slunovratu...

39. Znáte osobně někoho, kdo neslaví Vánoce?
Tak na tohle znáte odpověď jedině vy sami.

40. Když je v Indii kráva posvátné zvíře, znamená to, že Indové nejedí hovězí maso?
Nejrozšířenějším náboženstvím v Indii je hinduismus, podle kterého je kráva posvátná a zabít ji či jíst její maso je tabu. Nehinduisté s konzumací hovězího prolémy nemají, ale ve mnoha státech Indie je zabít krávu proti zákonu. Tedy, za účelem její konzumace. Druhé nejrozšířenější náboženství v Indii je zase islám, jehož stoupenci mají pro změnu jako tabu vepřové. Z masa tedy může většina populace "beztrestně" jíst pouze kuřecí a ryby. I tak je ale mnoho Indů vegetariány, takže je náboženská omezení ohledně masa často ani netrápí.

41. Kolik vězňů bylo osvobozeno při dobytí Bastily?
Sedm. Víc jich tam nebylo. Z toho byli čtyři padělatelé, pak hrabě de Solanges odsouzený za "sexuální poklesky" a dva blázni, z nichž jeden byl Ir nebo Angličan jménem Major Whyte, nosil plnovous do pasu a tvrdil, že je Julius Caesar. Při útoku přišla o život stovka lidí.

42. Jaká hudba je nejlepší na zaříkávání hadů?
Kdo říkal, že žádná, má pravdu - hadi neslyší tak jako my, vnímají vibrace celým povrchem těla. Při kývání a "tanci" tak sledují pohyb píšťaly, protože ji vnímají jako hrozbu. Zaútočí na ni jen jednou - jak je tvrdá, had pokus zakousnout se do ní bolestivě odskáče a podruhé už tu chybu neudělá.

43. Jaké je prostřední jméno Richarda Gera? A Harryho S. Trumana?
Oblíbený herec je celým jménem Richard Tiffany Gere. Harry S. Truman prostřední jméno neměl, byl jen "obiniciálován", protože se jeho rodiče nemohli shodnout, po kterém z dědečků se má vlastně jmenovat.

44. Ukládá si velbloud do hrbů vodu?
Ne, je to tuk, který slouží jako zásoba energie. Vodu má velbloud uloženou v celém těle, zvlášť pak v krevním oběhu, což brání dehydrataci a velbloud může ztratit až 40% své tělesné hmotnosti, aniž by to mělo dopad na jeho zdraví. Proto taky vydrží až sedm dní nepít - pak to ale stojí za to. Na jedno napití pak do sebe velbloud dokáže dostat až 225 litrů vody.

45. Je 'Bangkok' skutečně správným názvem hlavního města Thajska?
Není. Je to jako kdybychom tvrdili, že hlavní město Velké Británie se jmenuje Billingsgate nebo Winchester. Ve skutečnosti je správný název Grungtejp (hrubý přepis výslovnosti), celý oficiální název je pak Krunghtep Mahanakhon Amorn Rattanakosin Mahintara Yudthaya Mahadilok Pohp Noparat Rajathanee Bureerom Udomajniwes Mahasatarn Amorn Pimarn Avaltarnsatit Sakatattiya Visanukram Prasit. V thajštině se to píše jako jedno slovo o 152 písmenech a 64 slabikách a překlad znamená "Velké město andělů, nejvyšší schránka božských klenotů, velká nedobytná země, velká a významná říše, královské a radostné hlavní město plné devíti vznešených drahokamů, nejvyšší královské sídlo a velký palác, božské útočiště a sídlo převtělených duchů". Nikdo nemůže říci, že Thajci na Grungtejp nejsou hrdí.
Název Bangkok je 200 let zastaralý a znamená to něco jako vesnice švestek nebo vesnice oliv. Hlavní město je také jediné velké město v Thajsku - druhé největší je 40x menší.

46. Je banánovník strom?
Banánovník je ve skutečnosti obrovská bylina a banán je její bobule. Když bylina odkvete a vypustí semena, nadzemní část odumře a pak z kořene o kousek dál vyroste nová lodyha. Banánovníky se tak vlastně "stěhují" kolem.
Pokud chcete protestovat, že podle definice má mít bobule semena a v banánu, který jste měli k svačině, jste žádná nenašli, je to proto, že dovážené banány jsou hybridy speciálně vyšlechtěné k tomu, aby semínka neobsahovaly. Stejně jako bezpeckové melouny. V jihovýchodní Asii jsou dodnes vidět divoké banánovníky, které mají málo dužiny a spoustu semínek, opylují je tam netopýři.
U hybridů není moc co řešit a bez lidské pomoci by se tyto banánovníky nemohly rozmnožovat. V tuto chvíli všechny banány v supermarketech a zelinářstvích mají stejný (a společný) genetický základ, jaký měly banánovníky před 100 lety - rostliny si tedy nemohly vyvinout odolnost prakticky proti ničemu a jsou velmi citlivé. Přeloženo do lidštiny: nemají imunitní systém a chcípají prakticky na všechno.
Mimochodem, největším evropským pěstitelem banánů je Island - ať žijou skleníky a termální prameny. Některé banány tedy pocházejí z míst pouhých dva stupně od severního pólu.

47. Co je to Koh-I-Noor?
Největší diamant na světě. Jeho název v perštině znamená Hora světla a ve svém posledním výbrusu má 105 karátů (21,6 g). V tuto chvíli je v držení britské královské rodiny a je součástí britských korunovačních klenotů od doby, kdy se královna Viktorie stala indickou císařovnou v roce 1877, Indie a Pakistán si na něj nezávisle na sobě dělají nároky a žádají jeho vrácení.
První písemná zmínka o Koh-I-Nooru je ze začátku 14. století a už tam je zmíněna kletba "vlastník tohoto drahokamu bude vládnout světu, ale pozná také veškerou jeho nepřízeň - jen žena ho smí třímat bez bázně". Proto nastupuje-li na britský trůn muž, Koh-I-Noor se předává oficiálně jeho manželce.

48. V čem spočívala Tutanchamonova kletba?
V novinářské kachně. Fámu o nápise "Kdo vstoupí do této posvátné hrobky, toho brzy navštíví křídla smrti" rozšířil káhirský dopisovatel britského deníku Daily Express. Nic takového nalezeno nebylo.
Arthur Conan Doyle, autor, který vymyslel Sherlocka Holmese a věřil na víly, ještě před tím, než výprava Howarda Cartera, který pak Tutanchamonovu hrobku objevil, vyrazila, zasel mezi novináře zrnka báchorky o "strašlivé kletbě". Když pak Carterův ochránce lord Caernavon zemřel několik týdnů po otevření hrobky na kousnutí infikovaným moskytem, prohlásila britská spisovatelka senzačních románů Marie Corelliová (prodala víc knih než všichni její současníci včetně Arthura Conana Doyla, H. G. Wellse a Rudyarda Kiplinga dohromady, zato ale byla kritizována, že prakticky píše líbivý brak pro masy) a jakýsi Dan Brown své doby, že ho předem varovala, že když hrob odpečetí, stane se něco hrozného.
Ve skutečnosti Doyle i Corelliová opakovali v té době již 100 let starou myšlenku mladé autorky Jane Loudon Webbové, která v roce 1828 vydala román Mumie (The Mummy).
V žádném staroegyptském hrobě nebyla nalezena kletba a z 26 úmrtí připisovaných té Tutanchamonově jen šest lidí zemřelo během deseti let po otevření hrobky. Sám Howard Carter žil ještě 17 let, a to by logika napovídala, že bude primárním cílem.

49. Proč už nelétají ve velkém vzducholodě?
Protože vodík, který nadnášel jejich konstrukce, je při smíchání se vzdušným kyslíkem prodce hořlavý a docházelo k velkým neštěstím. Je mi líto, jestli jste čekali něco senzačnějšího. Na svou velikost také měly poměrně malou nosnost, velkou spotřebu paliva, pomalé reakce na kormidlo a byly celkové pomalé.

50. Kdy byl podle všeho narozen Ježíš? A proč slavíme Vánoce na konci prosince?
To se neví. Jeho narození bylo na den zimního slunovratu označený jako 25. prosinec stanoveno až ve čtvrtém století n.l. na Prvním nikajském koncilu. Ve stejnou dobu bylo stanoveno jako datum narození Jana Křtitele na 24. červen. Ortodoxní církve a další východní křesťané zase slaví Vánoce 6. nebo 7. ledna.
A existují i teorie, že se Ježíš ve skutečnosti narodil na konci září a v prosinci byl počat.
Obecně platnou teorií o tom, proč bylo Ježíšovo datum narození (a mimochodem, narodil se podle všeho 5-7 let před naším stanoveným rokem 1 n.l.) přehozeno na konec prosince je ten, že mnoho pohanů slavilo zimní slunovrat, pravděpodobně každý po svém. Bylo jednodušší naroubovat novou víru na staré svátky, jinak šlo očekávat poměrně velké nepokoje obyvatelstva.

Tak. Loňské Vánoce tedy máme úspěšně uzavřeny a můžu vám slíbit, že takové kvízy moc často nebudou - vymyslet je není ani zdaleka tak náročné jako pak sepsat všechny odpovědi. :-)
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Vendy Vendy | Web | 5. ledna 2012 v 17:32 | Reagovat

Oceňuji, že jste si dali práci s rozpracováním správných odpovědí. Mnohé jsem nevěděla, nebo už dávno zapomněla.

2 Fredy Kruger Fredy Kruger | 7. ledna 2012 v 23:54 | Reagovat

" Jen lži o dobytí Bastily !

Vždyť jste tam jakživi nebyli !
... že někdo z nás peníze padělal ?
Nikoliv ! jen jeden se podělal,
... zápachu nebylo k snesení....

Ještě, že rozbito vězení !
( všech osm nás z zápachu blilo  )....
ne sedm !  osm nás bylo !

... o p a k u j i,  že osm !

Já skrýval se v obrovském plnovousu
kohože ?   Majora Whyte !
... takže to nyní víte !

... Fámy, že jistý  Sweeney Todd
skrýval se ve vousu vespod " .....

( Josseff  Tschmoutt  hovoří s rozmyslem )

" Proto jsou naprostým nesmyslem " !

3 Amia Amia | Web | 9. ledna 2012 v 1:58 | Reagovat

Taky, sama jsem se u tvého kvízu dosti zapotila ale... četla jsem minimálně jednu odbornou knihu, kde se zase tvrdí, že Sweeney Todd žil. V Anglii někdy na počátku 19. století, i paní Jak-se-jmenuje co mu pekla koláčky.
(Tu chytili, ve vězení se přiznala, zatáhla sebou i Todda a oběsila se.)

4 agrovet agrovet | Web | 9. září 2016 v 9:20 | Reagovat

rychlá půjčka bez registračního poplatku :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama