Nové téma týdne: Tma jako v pytli [111]

6. února 2012 v 13:08 | Cirrat |  Témata
Než zoufalá Dubious Cat vloží svůj zoufalý výběr (má poněkud potíže s připojením, takže je možné, že se výběr objeví až ve večerních hodinách), můžete už začít psát, kreslit, fotit nebo točit videa na téma Tma jako v pytli. Raději než na ono video ze sázky na nejmenovaném serveru bych se podívala byť i na třicetivteřinový filmeček na téma...

Co se ankety týče, asi jste si všimli, že v ní figuruje položka "Divoká karta" - její divokost spočívá v tom, že pokud padne, můžete psát absolutně o čemkoli chcete - ale pozor, pak se zase nějakou dobu v nabídce neobjeví...

PS: proč to dnes trvalo tak dlouho? Máme v práci problémy s připojením. Asi nastydlo.


A teď už rovnou kalendárium:

6. únor:
V roce 1901 v Paříži instalovali první veřejné telefony na nádraží. V roce 2004 se odpálil sebevražedný útočník v metru a zabil přes 40 lidí. Z narozenin bych zmínila Jana Wericha, Jana Svěráka, Aleše Valentu, Christophera Marlowe, Annu Stuartovnu, Ronalda Reagana, Evu Braunovou (která byla jen o rok mladší než Reagan), Boba Marley, Natalie Cole nebo Axla Rose. Zemřeli dnes například Carlo Goldoni (autor oblíbené hry Sluha dvou pánů), Gustav Klimt, Falco nebo Gary Moore...
Dneska v Americe slaví Lame Duck Day. Nechoďte opečovávat zmrzačené kachny, Lame Duck jsou lidi, o kterých se předpokládá nebo ví, že jim brzy ukážou dveře (popřípadě se chystají odejít) - politici, co v USA prohráli volby v loňkém listopadu, lidi s podanou výpovědí... Chromé kachny se jim říká proto, že jsou velmi neefektivní a prakticky nemají žádnou moc nebo chuť něco ovlivňovat.

7. únor:
1311 byl Jan Lucemburský korunován českým králem. V roce 1945 bylo na žádost Švýcerska propuštěno 1200 vězňů z koncentračního tábora v Terezíně. Narodili se dnes kupříkladu Jindřich Šimon Baar, Miroslav Donutil, Charles Dickens nebo Ashton Kutcher. A můžeme si připít na smrt Josefa Mengeleho.
V Americe dnes mávají na sousedy všemi prsty. Nezapomeňte se u toho usmát. A taky si dojděte na balet, nebo si ho aspoň pusťte do repráků.

8. únor:
V roce 1952 byla Alžběta II. korunována hlavou Spojeného království. Tahle dáma, která se za války učila řízení a údržbě motorových vozidel, by mohla být vzorem pro mnohé. V roce 1993 pak vznikla z koruny československé nová měna, koruna česká. Narozeniny dnes slavili kupříkladu John Ruskin nebo Jules Verne, Dmitrij Ivanovič Mendělejev, Jack Lemmon (Někdo to rád horké) nebo James Dean. Z úmrtí bych zmínila Petra Velikého nebo Maxe Liebermanna.
Dnes je v Americe den skautů. Prosím agenta Well Blouda, aby nám sdělila, jak je to u nás. A po baletu předchozího dne je na řadě opera. Dnešek je také ve státě Nové Mexiko vyhrazen pro mimozemské návštěvníky. Pokud žádného neznáte (ahój, Malé Chlupaté!), pusťte si alespoň nějaký ten film s pár emzáky. A občas vlastně stačí jen jeden - Predátor, E.T. ...

9. únor:
V roce 1895 byl W. G. Morganem z YMCA v Massachusets poprvé představen volejbal (vcelku mladý sport, ne?)
Narozeniny dnes slavili kupříkladu Václav Matěj Kramérius nebo Wilhelm Maybach (neznáte? Měli byste! On vzal Ottův a Daimlerův motor a spolu s Daimlerem pak po rozluce s Ottem sestavili motor, který je považován za přímého předka dnešních motorů. Jeho motory pak skončily i v Mercedesech 35 hp v roce 1902 nebo ve vzducholodích hraběte von Zeppelina a po první světové válce firma DMG, ve které působil, byla vlivem ekonomické krize sloučena s firmou Karla Benze, z čehož vznikl Daimler-Benz AG. Maybach sám zemřel ve více než osmdesáti letech v roce 1929 ve Stuttgartu a nedožil se toho, jak o jedenáct let později nacisté zabili jednoho z jeho synů, Adolfa, proto, že trpěl schizofrenií. Každopádně, nebýt Maybacha, nebyl by ani Daimler-Benz, protože právě Maybach pokračoval v práci na motorech i po Daimlerově smrti v roce 1900). Z úmrtí bych vzpomenula Fjodora Michajloviče Dostojevského.
9. únor je mimo jiné i Den proti šikanování a také Den čtení knih ve vaně.

10. únor:
V roce 1910 začala mystifikace na lodi Dreadnought, kdy se partička britských recesistů načernila, přilepila si fousy a vydávala se za cizí delegaci. Členem této partičky byla mimo jiné jistá Virginie Stephenová, známější pod jménem Virginie Woolfová. Vousy jí nesmírně slušely. V Berlíně v roce 1937 bylo uzavřeno Mezinárodní ujednání o přepravě mrtvol a zaveden tzv. umrlčí pas, nutný pro přepravu mrtvol jakýmkoli dopravním prostředkem a za jakýchkoli podmínek. Předložení umrlčího pasu je podmínkou pro převzetí lidských ostatků k pohřbení do hrobu nebo hrobky. V ČR umrlčí pasy vydávají krajské hygienické stanice. V roce 1996 poprvé poráží superpočítač Deep Blue od IBM šachového velmistra Garriho Kasparova.
Narozeniny dnes slavili Miroslav doležal, František Nepil, Boris Leonidovič Pasternak (autor Doktora Živágo) nebo Cliff Burton, basák Metallicy, který zemřel při nehodě autobusu na evropském turné kapely ve věku 24 let. Snad nejznámější osobností, která dnes zemřela, byl Alexandr Sergejevič Puškin, kterého netřeba představovat.
Dnes je den nošení deštníků. Ano, i v zimě lze nosit deštník. Zeptejte se Mycrofta Holmese od BBC...

11. únor:
V roce 660 př.n.l. bylo podle tradice císařem Jimmu založeno Japonsko. Japonci dnes slaví Den vzniku Japonska. Překvapivě. V roce 1790 požádala náboženská Společnost přátelství, známá jako Quackers, Kongres Spojených států o likvidaci otroctví. Tenkrát to nevyšlo, až o 71 let později, v roce 1961, v ten stejný den se sněmovna reprezentantů všemi hlasy usnesla na garanci proti otroctví ve kterémkoli státě Ameriky. V roce 1809 si Robert Fulton nechává patentovat parník. O pět let později je vyhlášena nezávislost Norska. V roce 1978 Čínská lidová republika, člen OSN, zavedla zákaz publikování prací Aristotela, Charlese Dickense a Williama Shakespeara.
Dnes se narodila spousta vynálezců: William Henry Fox Talbot, který vynalezl talbotypii, patentovanou pod názvem kalotypie, která nahradila daguerrotypii; Josiah Willard Gibbs, který mimo jiné jako fyzik dotvořil teoretické základy pro chemickou termodynamiku; Thomas Alva Edison (připomeňme si kupříkladu fonograf nebo žárovku, je jich ale mnohem, mnohem více); Leó Szilárd, který se podílel na projektu Manhattan (vývoj atomové bomby Spojenými státy za II. světové), ale i Leslie Nielsen, Sheryl Crow nebo Jennifer Aniston.
Z úmrtí bych vypíchla René Descartese.
Dnes je světový den nemocných a také den těch, kteří jsou spokojení jako nezadaní. Nenechte se zviklat výhružnými výlohami se záplavou srdíček, kytiček a plyšových medvídků a pokud je vám fajn jako single, pořádně to oslavte. Je navíc sobota, tak proč toho nevyužít... Dnes se také nosí bílé košile nebo trička - je to památka na jednodenní stávku odborů dělníků v automobilovém průmyslu ve fabrikách General Motors, která se řídila třemi pravidly: Každý musí přijít do práce v bílé košili nebo blůze; každý musí pracovat tak, aby jeho košile nebyla špinavější než košile jeho šéfa a bezpečnostní a pracovní pravidla musí zůstat dodržena (dnes bychom to nazvali BOZP pravidly). A protože by toho jinak bylo málo </sarkazmus>, oslavme taky den toho, že není radno plakat nad rozlitým mlékem. Jak praví návod, dnes je příležitost si uvědomit, že občas se to holt po*ere, ale to neznamená, že je kvůli tomu potřeba hysterčit. Buď to napravte nebo se s tím smiřte.

12. únor:
V roce 1784 vzniklo spojením tehdy čtyř samostatných královských měst (Staré Město, Nové Město, Hradčany a Malá Strana) Královské hlavní město Praha. Je to přesně 228 let od jeho oficiálního vzniku. V roce 1950 Albert Einstein v televizi varoval před výrobou vodíkové bomby, kterou požadoval tehdejší americký prezident H. S. Truman. A v roce 1961 odstartovala Veněra 1 - první sonda k cizí planetě.
Narodili se dnes kupříkladu Carl Reichenbach (mimo jiné objevitel parafínu a fenolu), Charles Darwin nebo Abraham Lincoln. Z úmrtí bych připomněla Petra Bezruče, Janu Greyovou, kterou nechala popravit její příbuzná a rivalka Marie Tudorovna, nebo Immanuela Kanta.
V Americe je dnes Den švestek. Tedy přesněji, původně to snad byl Den švestkového pudingu, ale proti konzumaci švestek všemožných druhů různě upravených rozhodně nikdo nic nemá.
 

17 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 im. im. | Web | 6. února 2012 v 13:30 | Reagovat

Osobně hlasuju pro pád, je to takový... dobře abstraktní pro mě.

2 Pouli Pouli | Web | 6. února 2012 v 13:32 | Reagovat

První možnost slibuje různorodost článků. Stát se může tolik věcí.

3 Taychi Taychi | Web | 6. února 2012 v 13:55 | Reagovat

Protiklady ale ani první není k zahození. Jako vždy jsem se něco nového dověděla z kalendária.

4 Míša Míša | E-mail | Web | 6. února 2012 v 13:55 | Reagovat

Tma jako v pytli nezní špatně, možná na to něco vymyslím. Teď jsem hlasovala pro "co by se stalo, kdyby ..." ale kdyby byla divoká karta, bylo by to fajn.

5 pizlik1 pizlik1 | E-mail | Web | 6. února 2012 v 14:10 | Reagovat

"Co by se stalo, kdyby...", to je velice dobré téma.

6 hakuka hakuka | Web | 6. února 2012 v 14:30 | Reagovat

Kalamitááá, kalamitáááá!!! Všem nám zamrzá připojení! Rok 2012 je tu! Nebudeme moct čekovat fejsbůček. :-D
Já tu svojí krabičku s wifi dneska nakopávala od deseti od rána... něco ve vzduchu či co. :-D
Jinak jsem vážně zvědavá, co z toho téma vyleze. Zavání to králičí norou, takže bude spousta nanynek prskat jako vždy. :-D
Divoká karta mi přijde jako dobrý nápad, bude-li pochopena širokou blogovou veřejností a nebudou-li psát o tom, jak se hraje prší nebo o nějaké pseudopěvecké soutěži. :-)

7 Laurik :D Laurik :D | Web | 6. února 2012 v 14:54 | Reagovat

Pád :)

8 Brenda Brokenheart Brenda Brokenheart | Web | 6. února 2012 v 14:56 | Reagovat

Hlasuji pro protiklady, i když je mi jasné, že nevyhrají.

9 Ebolin Ebolin | Web | 6. února 2012 v 15:02 | Reagovat

Zkusila jsem témata :) Alespoň bych mohla uvést, jak blbá témata si uživatelé vybírají ;)

Ale pokud to vyhraje již teď převažující Co by se stalo, nebráním se :)

10 Lady Diabolus Mortem Lady Diabolus Mortem | Web | 6. února 2012 v 15:55 | Reagovat

Hlasuji pro pád. Už mám plno, ale opravdu plno nápadů jak toho nějak zvrhle využít!

11 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 6. února 2012 v 16:35 | Reagovat

Ale co, divoká karta by mohla být zajímavá.

12 Katie. Katie. | Web | 6. února 2012 v 16:43 | Reagovat

Bez váhání jsem klikla na "Co by se stalo, kdyby..." To je téma na, které čekám už hodně dlouho. Mám pocit, že bych se na to dokázala pořádně rozepsat. Jelikož si neustále připomínám co by se stalo kdyby...

13 Gwendoline Gwendoline | Web | 6. února 2012 v 17:28 | Reagovat

Nechápu možnost "divoká karta". Pokud správně čtu a správně jsem pochopila, při jejím vítězství v anketě by nastala naprostá anarchie a blogeři by do tématu týdne označovali veškeré své články, takže by vlastně jedna z mála výhod TT, a to dostat se alespoň na pár minut se svým článkem na hlavní stránku i přesto, že nejste členem AK, úplně zmizela... :-/:)

14 Miss Lentilka Miss Lentilka | Web | 6. února 2012 v 18:37 | Reagovat

Hlas pro protiklady!!

15 Kerria Kerria | Web | 6. února 2012 v 18:38 | Reagovat

Divokou kartu raději ne. Jestli to dobře chápu, tak by se mohl KAŽDÝ napsaný článek zařadit k TT.
Spíš by se mi líbilo překvapení, kdy by se vůbec nevědělo, jaké téma se bude příště psát.

16 Ivet Ivet | Web | 6. února 2012 v 19:02 | Reagovat

[15]: Souhlas!-:)

17 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | E-mail | Web | 6. února 2012 v 19:04 | Reagovat

Ty jo, kdyby padla divoká karta, tak si nepěkně máknete...

A ty jo nadruhou, uajiii je výběrčí :) Pěkně, pěkně!

18 Charlotte Evans Charlotte Evans | E-mail | Web | 6. února 2012 v 19:35 | Reagovat

Páááád!!! :-)

Jinak - Další téma související s Cimrmanem... Jo, jsem asi cvok, když ho vidím všude... :D Když ale... Tma jako v pytli byla jeho hra :D

19 Foxie Foxie | Web | 6. února 2012 v 19:38 | Reagovat

Hlas pro protiklady, ovšem musela jsem se dlouho rozmýšlet, pád není k zahození stejně jako divoká karta

20 Labanda © Labanda © | Web | 7. února 2012 v 15:14 | Reagovat

co by se stalo kdyby na to je totiž milion možností něco napsat :)

21 petii-chan petii-chan | 8. února 2012 v 13:33 | Reagovat

vyzerá že coby se stalo kdyby... vyhráva

22 Dragell Dragell | Web | 8. února 2012 v 22:51 | Reagovat

Dala jsem protiklady, jsem zvědavá, co bude další téma týdne a co ze mě vypadne :D

23 Bee Shifer Bee Shifer | Web | 10. února 2012 v 13:51 | Reagovat

Protiklady ^^
:/

24 Arvari Arvari | E-mail | Web | 10. února 2012 v 18:55 | Reagovat

No, chtěla bych protiklady... Na 'Co by se stalo, kdyby...' mě zatím nějak nic nenapadá. Ale ono napadne... XD

25 Jeffa Jeffa | Web | 12. února 2012 v 12:46 | Reagovat

čo by sa stalo, kdyby (riadne divné slovo).. som spadla do záchodu :D Áno, hlasovala som za - prečítajte si veu vyššie :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama