Alča v říši blogu

28. března 2012 v 9:00 | Amia |  Rozhovory
V pořadí čtvrtá na řadě na zdejší rozhovor je tétéařka Alča z blogu woonderworld. Je to blog za zrcadlem nebo v králičí noře? A nebo někde úplně jinde? Zrovna tahle otázka zůstana tajemně nezodpovězena, ale jinak směle dál. Dozvíte se spoustu jiného :-)


Motto tvého blogu je Alenka v říši divů, adresa je woonderworld a sama se jmenuješ Alena. Líbí se ti Carrollův příběh už z principu, nebo kvůli něčemu jinému?
Líbí se mi neuvěřitelná představivost, kterou Carroll využil, když tento příběh psal. Dokázal vykouzlit nádherný svět s kouzelnými, zajímavými, jedinečnými a ztřeštěnými postavami. Napsal pohádku tak jinou než většina ostatních, které znám - a tím si mě získal.
Ale přiznávám, že mít stejné jméno jako jedna z nejznámějších pohádkových hrdinek, je rozhodně velkou motivací příběh číst a mít ho ráda.

Chtěla by sis Alenku přečíst v angličtině? Lewis Carroll je znám pro svou jazykovou vynalézavost, která je tvrdým oříškem pro každého překladatele.
Chtěla, to je jisté. Ale nejsem si jistá, jestli bych to zvládla právě z důvodu, o kterém ses zmínila. Možná se do toho někdy v budoucnu pustím, ale prozatím si musím vystačit s českou verzí.

Napsala jsi již svou knihu, to každý nedokáže, ať tvrdí cokoli. Budeš ji znovu zkoušet vydat, necháš si ji pro sebe, nebo jaké s ní máš vlastně ještě plány?
Netuším, co s příběhem budu dělat, nemám zdání, co se s ním bude dít, nemám v podstatě žádné plány. Na příběhu je ještě třeba dost pracovat, hodně toho změnit nebo aspoň upravit, ale já na to po určitých věcech nemám ani chuť ani sílu a vlastně ani důvod… Takže "knihu" (což je hodně nadnesené označení) si zřejmě nechám pro sebe ve své složce, kde bude dále čekat na svých 5 minut slávy…

Kromě literární činnosti se věnuješ i fotografické. Co tě chytlo první? A jaký je pro tebe rozdíl v zachytávání světa slovem a obrazem?
Pamatuji si, že ve svých úplných začátcích jsem fotila kdeco - většinou obyčejné věci, co jsme měli doma. Postupem času jsem se vrhla spíše na focení přírody a to mě vážně okouzlilo, tam jsem se na dlouhou dobu našla.
Někomu by se mohlo zdát, že zachytávat svět do obrazů - fotek - je jednodušší, než psát. Nemohla bych mu dát za pravdu, protože i fotografování je na fantazii a um značně složitá věc, pokud člověk nechce být navždy stejný jako ostatní. Rozdíl je pro mě asi v tom, že ve fotografování vnímám svět opravdu jen zrakem - dívám se, hledám, kontroluji pohledem a fotím. Při psaní se rozhodně zapojuje více smyslů - ať už je to sluch při poslouchání hudby a naladění se do správné nálady či další smysly.

V dnešní době už má snad každý nějaký foťák ve vždy přítomném mobilu. Proč dáváš přednost klasickému přístroji? A ne že kvůli kvalitě; dnes už to často není pravda :-)
Ale ano, ta kvalita tam hraje roli - foťák na mém mobilu by nikdy nebyl schopný zachytit to, co dokáže můj velký foťák. Je to ale hodně i o pocitu a o auře, která obklopuje ten magický přístroj zvaný fotoaparát. Se zrcadlovkou v ruce se rozhodně cítím líp a řekla bych i "profesionálněji", než kdybych někde pobíhala s mobilem v ruce. Na to už beru focení přece jen trochu víc vážně…

Protože se řadím mezi skalní fanoušky Hvězdné brány, nemůžu se nezeptat. Na tvém blogu se nachází i povídky z prostředí SG1. Fandíš jen jim, nebo i druhým dvěma týmům? A záludnou otázku-neotázku, popsala bys nám prosím, jak vidíš svoji zdejší oblíbenou postavu?
Povídky z prostředí Hvězdné brány jsem začala psát vlastně kvůli své nejlepší kamarádce, která tento seriál zbožňovala a já jí chtěla udělat radost. Já sama jsem sledovala jen díly s týmem SG1, ty další týmy a verze vůbec neznám. Neřadím se k nějak velkým fanouškům. Moje oblíbená postava je zřejmě Jack O'Neill a to hlavně kvůli jeho sarkastickému humoru, který mi je blízký a vždy mě pobaví. Jeho postava má charisma, je to takový bručoun a věčný nespokojenec, ale přitom každý cítí, že má dobré srdce a je to bojovník až do posledního dechu. Je to prostě sympatický chlápek.

Když už se bavíme o americkém seriálu, zeptám se tě na tvou návštěvu této země na přelomu loňského roku. Jak se ti tam líbilo, co by sis nejraději vzala domů do Česka a cos naopak opustila ráda? Pokud něco takového bylo.
Líbilo se mi tam a moc. Byla jsem v překrásné lokalitě - v Maine, nejsevernějším státu USA. Byla tam krásná příroda a hlavně milí lidé se srdcem na správném místě. Nejraději bych si sebou odvezla všechny ty skvělé lidi, co jsem tam poznala - ale to samozřejmě nejde. Takže bych asi brala nějaké jejich potraviny, které u nás nejsou a mně zachutnaly.
Myslím, že jediné, co mi vážně pilo krev - a to doslova - byli moskyti. Nepříjemná havěť…

Jsi celkově tolerantní člověk. Naší republičce je často vytýkán opak a ty jsi navštívila Spojené státy, zemi, která sebe sama prezentuje jako nejtolerantnější. Když si obě země porovnáš ze svého pohledu, jak to vidíš ty?
Myslím, že je to hodně těžké srovnání - dost záleží na oblasti, ve které se pohybuješ a na okruhu lidí, se kterými se seznámíš. Když to vezmu čistě podle sebe a své zkušenosti - zdá se mi, že lidi v USA jsou tolerantnější například vůči stáří. Mnohem víc si uvědomují, že i staří patří do jejich společnosti a ne na její okraj, kam jsou často odsouváni. To mi přijde sympatické. Nesetkala jsem se ani s žádnou negativní reakcí na cizince či osoby jiné pleti, homosexuály atd. Jde ale jen o mojí zkušenost - a ta nemusí být univerzální. Jsem si jistá, že i v USA se najedou netolerantní lidé stejně jako všude na světě…

Nakonec, když už jsi jednou týdně ten Onen, který vybírá nejlepší články za aktuální téma týdne, prozraď nám, podle čeho a jak vybíráš?
Jako první se v podstatě dívám na to, jak moc je originální nápad. Potom se zaměřím na obsah článku, který mě musí zaujmout. Jako poslední hodnotím gramatiku a smysluplnost. Musím se přiznat, že jsem na to docela pes. Překlepy jsou v pořádku, to se stane každému - ale když je tam nasekaná jedna chyba za druhou, tak i kdyby byl nápad geniální, nezařazuji ho.

Děkuji za rozhovor
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Terka Terka | Web | 3. dubna 2012 v 13:40 | Reagovat

Hezký rozhovor.;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama